Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zanurkuj. Pod wodą nie ma schodów

14.10.2015
Autor: Julita Kuczkowska, fot. Katarzyna Wymazała
Julita nurkuje

Chciałbyś spróbować nurkowania, ale nie wiesz, czy jest to możliwe? Ruszają kursy nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami!

Amerykanie stworzyli specjalny system nurkowy HSA (z ang. Handicapped Scuba Association), który pozwala na bezpieczne nurkowanie osób nawet ze znacznymi niepełnosprawnościami. Od kilkunastu lat jest on z powodzeniem wykorzystywany również w Polsce.

- W nurkowaniu większość z nas może znaleźć coś dla siebie – mówi Krzysztof Łęcki, instruktor HSA. – Dla jednych będzie to uczucie nieważkości i wrażenie „latania” nad podwodnymi górami, dla innych cisza i spokój, jakie panują pod wodą, dla wielu fakt, że nurkowanie to sport partnerski, a trzeba też pamiętać, że nurkowanie przyciąga fajnych ludzi i zabawa nie ogranicza się wyłącznie do czasu spędzonego pod wodą. Nurkowanie rekreacyjne jest jednym z najbezpieczniejszych sportów. Oczywiście, aby uprawiać je w sposób bezpieczny, trzeba posiąść pewne minimum wiedzy i umiejętności oraz trzymać się kilku dość prostych zasad, które wpoił nam instruktor podczas podstawowego kursu nurkowego.

Aby uzyskać certyfikat nurkowy, należy ukończyć pierwszą część kursu na basenie, a następnie kolejną na wodach otwartych. Wszystkim zajęciom praktycznym towarzyszy również teoria. Specjalnie wyszkolona kadra pomaga nie tylko pod wodą, ale również nad nią – w przebieraniu się, składaniu sprzętu nurkowego i we wszystkich czynnościach, w których kursant potrzebuje pomocy.

Pod wodą jestem wolny

Co o nurkowaniu niepełnosprawnych mówią certyfikowani nurkowie HSA?

jedna z osób trzyma Julitę w miejscu przy butli tlenowej, płynąc z nią, a druga jest obok nich

- Pod wodą nie muszę martwić się schodami, krawężnikami – tam po prostu jestem wolny – opowiada Staszek Wandzel. – Gdzie nurkuję? Każde miejsce nurkowe jest niesamowite i inne. Egipt jest najfajniejszy ze względu na widoki i komfortową temperaturę wody. Zakrzówek – zalany kamieniołom w Krakowie – charakteryzuje się czymś zupełnie innym – jest tam dość tajemniczo. Woda jest tam bardzo przejrzysta i można zobaczyć dużo ciekawych rzeczy.

- Zdobycie certyfikatu uprawniającego do nurkowania w moim odczuciu nie było trudne – dodaje Robert Rosiak. – Traktowałem to jak przygodę, nie rozpatrywałem tego jako rzeczy trudnej. Obecnie czekam od nurka do nurka. Wciągnęło mnie to bardzo, planuję zrobić dwa kolejne kursy: HSA advance oraz kurs nurkowania w suchym skafandrze. W wieku 40 lat odkryłem pasję swojego życia. Marzę o podróży do Tajlandii, gdzie chciałbym połączyć wypad nurkowy ze zwiedzaniem tego egzotycznego kraju. W samym nurkowaniu nie tylko samo nurkowanie jest ważne. Do tego dochodzą poznawanie nowych miejsc, podróże, wieczorne imprezy, tańce, kupa śmiechu, no i przede wszystkim: ludzie. Środowisko nurkowe skupia ludzi z pasją.

Zapisz się na kurs nurkowania

Obecnie trwają zapisy na:

  1. Basenowy obóz nurkowy na początku 2016 roku w Ciechanowie (kurs 4-dniowy, niestacjonarny). Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby z niepełnosprawnością, a w szczególności osoby niesłyszące, niepełnosprawne ruchowo, a także niewidome, które chcą się „pozbyć” wszelkich ograniczeń pod wodą. Koszt 440 zł (koszt zakwaterowania, samo szkolenie jest bezpłatne). Zapisy i informacje – e-mail: fundacja@tacysami.org.pl, tel.: 502 928 777.
  2. Kurs basenowy w Warszawie (kurs stacjonarny bezpłatny – zajęcia od października 2015 do maja 2016). Zapisy i informacje – e-mail: info@tomasens.org.pl
  3. Kurs basenowy w Krakowie (kurs stacjonarny bezpłatny) – zapisy i informacje – e-mail: biuro@StowarzyszenieNautica.pl, tel.: 603 226 318

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas