Bezdomność osoby niepełnosprawnej – uprawnienia i pomoc w wychodzeniu z bezdomności
Mam orzeczoną umiarkowaną niepełnosprawność (narząd ruchu). Kto poza Gminą w takiej sytuacji mógłby pomóc mi i jak w wyjściu z bezdomności? Gmina niestety nie ma nawet aktualnego programu pomocy osobom niepełnosprawnym. Obecnie przebywam w hostelu dla bezdomnych. Koszt 540 zł, który opłacam z własnych środków (renta 928 zł, w tym dodatek dla sierot zupełnych).
Szanowny Panie,
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, pomoc osobom bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Pomoc ta może mieć formę udzielenia schronienia, posiłku, ubrania, a także zasiłku celowego na leczenie. Gminy mogą zlecać wykonywanie tych zadań organizacjom pozarządowym. Jednymi z najbardziej znanych ogólnopolskich organizacji specjalizujących się w tym zakresie są Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz założone przez Marka Kotańskiego Stowarzyszenie „Monar” i jego wyspecjalizowana jednostka organizacyjna „Markot”.
Jedną z dróg wychodzenia z bezdomności jest aktywizacja zawodowa i podjęcie zatrudnienia.
W tym celu zachęcam do skontaktowania się z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Centrum Integracja. W celu poszukiwania pracy proponuję także skorzystanie z portalu www.sprawniwpracy.pl. Może Pan także skorzystać z działu Ogłoszenia Drobne na portalu Niepelnosprawni.pl.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny