III grupa inwalidzka - ulgi i pomoc
Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć, czy III grupa inwalidzka (stopień niepełnosprawności „lekki”) upoważnia mnie do jakichkolwiek ulg lub jakiejkolwiek pomocy - czy to finansowej, czy też w skompletowaniu sprzętu rehabilitacyjnego, czy też jakiejkolwiek innej formy pomocy? Będę wdzięczny za jakąkolwiek informacje. Z uszanowaniem, Daniel
Szanowny Panie,
Dokładnie tak, jak zaznaczył Pan w opisanej powyżej sytuacji, III grupa inwalidzka odpowiada niepełnosprawności w stopniu lekkim. Obowiązujące w polskim prawie ulgi i uprawnienia zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności (najwięcej ulg przysługuje osobom z orzeczonym znacznym stopniem, najmniej osobom ze stopniem lekkim). Czasami dodatkowe ulgi otrzymują osoby o konkretnej przyczynie niepełnosprawności, np. wada słuchu lub wada wzroku. W tym przypadku musi Pan sprawdzić, jakie oznaczenie niepełnosprawności zostało wpisane na orzeczeniu (03-L – w przypadku dysfunkcji słuchu, 04-O – w przypadku dysfunkcji wzroku).
Jeżeli chodzi o przysługujące osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności ulgi i uprawnienia, to może Pan:
- korzystać odliczeń w ramach rocznego rozliczania podatku od osób fizycznych (ulga rehabilitacyjna),
- ubiegać się dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie do np. turnusu rehabilitacyjnego, likwidacji barier architektonicznych, likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny (przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze).
W Polskim prawie osoby z niepełnosprawnością mogą także korzystać z tzw. ulgi komunikacyjnej. W przypadku komunikacji międzymiastowej – PKP/PKS – osoby z lekkim stopniem mogą korzystać z 78% zniżki, jeżeli mieszczą się w przedziale wiekowym 16-24 lat lub do 26. roku życia, jeżeli posiada się status studenta. Zniżka ta przysługuje jednak na przejazdy w określone miejsca. Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to ulgi ustalane są lokalnie, a zatem warto zorientować się, jak wygląda to w Pana mieście/gminie.
Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednich warunkach zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, jakie gwarantuje Ustawa o o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) i Kodeks pracy oraz korzyściach dla pracodawcy (m.in. dofinansowanie do wynagrodzenia), zatrudniającego pracownika z orzeczeniem.
Powyższe tematy opisane są szerzej w artykule Po co lekki stopień?, znajdującym się na naszym portalu, do którego lektury zachęcam.
Z poważaniem,
Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach