Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O sporcie paraolimpijskim w programie „Misja Integracja”

24.09.2015
Autor: Monika Kamińska, fot. Robert Szaj
dwóch szermierzy trzyma flagi Polskie

Niespełna rok pozostał do rozpoczęcia XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. To doskonała okazja do rozmowy z Łukaszem Szeligą, nowym prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, na temat naszych reprezentantów, ich przygotowań do tak wielkiego sportowego wydarzenia i dyscyplin, które mogą zaowocować medalami, a także roli mediów w promocji sportu paraolimpijskiego w Polsce. Premiera 26 września br. o godz. 8.35 w TVP Regionalna.

mężczyźni na wózkach ścigają się podczas Paraolimpiady w Londynie

Wielkie sukcesy polskich sportowców na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku obudziły apetyt na więcej wśród zawodników, działaczy i kibiców. Wywalczone wówczas aż 36 medale, dały Polakom wysokie 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Przed sportowcami, którzy wezmą udział w przyszłorocznej Paraolimpiadzie, stoi zatem nie lada wyzwanie. Jednak wiedząc, jak ogromny potencjał i siła w nich drzemią możemy mieć realne nadzieje, że za rok poprzeczka zostanie zawieszona jeszcze wyżej.

rzut w dal polskiego zawodnika bez nogi

Do rozmowy na temat polskiego sportu paraolimpijskiego, Piotr Pawłowski zaprosił Łukasza Szeligę, prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, reprezentanta Polski w narciarstwie alpejskim na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano, Salt Lake City i Turynie, który miał okazję wykazać się również jako trener polskiej reprezentacji paraolimpijczyków. Jego podopieczni Maciej Krężel i Anna Ogarzyńska, osiągnęli medalowe pozycje w Pucharze Świata i Pucharze Europy.

skok w dal

Prowadzący porozmawia z Łukaszem Szeligą o tym, w jakich dyscyplinach będzie reprezentowany nasz kraj podczas zbliżających się Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, w jakich konkurencjach nasi sportowcy są najmocniejsi oraz dlaczego media powinny w większym stopniu włączyć się w propagowanie i promocję sportu paraolimpijskiego.

Łukasz Szeliga

- Ja cały czas rozmawiam z mediami na temat tego, żeby pokazywać naszych zawodników w szerszym zakresie i w takim czasie antenowym, który spowoduje, że ktokolwiek będzie miał szansę zobaczyć sportowców paraolimpijskich w akcji – powiedział Łukasz Szeliga. - Myślę, że jest to szalenie ważne z dwóch powodów: jednym z nich jest zwykła możliwość marketingowego wypracowania sobie poziomu komunikacji ze sponsorami, a druga sprawa to kwestia związana z edukacją i rolą informującą innych niepełnosprawnych w naszym kraju, bo to blisko 5 milionów osób. W związku z tym wydaje mi się, że jest to na tyle szeroka grupa ludzi, że warto byłoby pokazywać naszych sportowców jako przykład na to, że sport jest możliwością zrehabilitowania się – dodał.

mężczyzna grający w boccię - przechyla głowę, by strącić piłeczkę, która po rurce zjedzie na podłogę

W programie udowodnimy, że niemal każda osoba z niepełnosprawnością może znaleźć sport dla siebie. Jedną z takich dyscyplin jest Boccia, która zdobyła ogromną popularność wśród osób z najcięższymi schorzeniami narządu ruchu tj. najbardziej skomplikowanymi postaciami mózgowego porażenia dziecięcego lub innymi ciężkimi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, która posiada nie tylko duże walory sportowo-rehabilitacyjne, ale też sprawdza się jako gra integracyjna, ucząc tolerancji, cierpliwości i szacunku dla inności fizycznej. Przekonaliśmy się o tym, będąc na jednym z treningów Klubu Sportowego „KONAR” w Warszawie.

dwóch szermierzy na wózkach

Z kamerą programu byliśmy też na rozgrywkach Pucharu Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”, który jest organizowany w Polsce od 2001 roku i jest największą tego typu imprezą na świecie.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.


TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas