Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szansa na przyszłość

10.09.2015
Autor: inf. pras.
dziewczyna idzie w egzoszkielecie

Jak wygląda przyszłościowa szansa? Dosłownie – za pomocą egzoszkieletu, urządzenia do pionizacji osób z niepełnosprawnościami. Społecznie – poprzez specjalistyczne programy aktywizacji zawodowej i pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach. Chętni mogli spróbować, jak działa egzoszkielet podczas spotkania przebiegającego ph „Rehabilitacja! daj sobie szansę!” w ramach 12. edycji Festiwalu EFF Integracja Ty i Ja.

Egzoszkielet nadaje się do rehabilitacji osób z dysfunkcjami ruchu, poruszających się na wózkach, ale także po udarach i innych schorzeniach powodujących zaburzenia motoryki. Pacjenci przed założeniem urządzenia są dokładnie mierzeni, ważeni, a parametry mogą przechowywać.

– Sprzęt mogą obsługiwać wyłącznie fizjoterapeuci wyszkoleni podczas kursów wyłącznie – wyjaśnia Michał Życzkowski, fizjoterapeuta – Znamy biomechanikę chodu, ale też określamy indywidualne możliwości każdej osoby, bo ćwiczymy z nimi kompleksowo. Egzoszkielet jest jedną z technik takiej rehabilitacji. To perełka rehabilitacyjna idealnie odtwarzająca wzorzec chodu, pozytywnie wpływająca na motywację u pacjentów.

Iść wyprostowanym

Chętnych nie brakowało – z możliwości skorzystało kilka osób.

– Pierwszy raz chodziłam w egzoszkielecie i było to bardzo fajne doświadczenie – mówi Olga Fijałkowska, Miss Polski na Wózku 2013. – Choruję na dystrofię mięśniową, więc jeszcze mogę postawić kroki samodzielnie, ale ze względu na hiperlordozę w odcinku lędźwiowym, przechylam się do przodu. W egzoszkielecie jestem w stanie iść wyprostowana, nie czując skrzywienia w kręgosłupie.

nogi dziewczyny, która idzie w egzoszkielecie

Katarzyna Kozioł, obecna Miss Polski na Wózku, z egzoszkieletu korzystała już wcześniej.

– W egzoszkielecie uruchamiane są mięśnie, które na co dzień są wyłączone – podkreśla. – Im dłużej się ćwiczy, tym efekt jest bardziej zauważalny: lepsza stabilizacja, wygodniejsze siedzenie,  wzmocnienie niektórych partii mięśniowych. Czas chodzenia wydłuża się z czasem trwania terapii. Podczas pierwszej sesji postawiłam 400 kroków, później, w tym samym czasie potrafiłam postawić ich 1500.

Indywidualne dostosowanie

Wraz z długością trwania terapii z egzoszkieletem, polepsza się jakość tego chodzenia.

– Czasami pacjent po dwudziestu minutach jest już bardzo zmęczony, wtedy robi się przerwy. Nie chodzi w tej terapii o wydłużanie czasu chodzenia, lecz o poprawienie jego jakości. Rehabilitacja odbywa się w formie treningów. Zaczyna się od najłatwiejszych, kiedy robot idzie „za pacjenta”, a gdy widzimy, że pacjent zaczyna dawać coś z siebie, stopniowo zmniejszamy moc silników i zaczynamy mu utrudniać ten chód. Podobny efekt można uzyskać przy użyciu innych metod, ale wymaga dłuższego czasu i nie jest tak naturalna. - mówi fizjoterapeuta.

fizjoterapeuta zakłada jednej z dziewczyn egzoszkielet

Z rehabilitacji w użyciem egzoszkieletu korzysta regularnie Tomasz 'Kowal' Kowalski, gość muzyczny festiwalu, podopieczny Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym, programu przeznaczonego dla osób poważnie poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, proponujący im najbardziej innowacyjne metody rehabilitacji, pomoc finansową, opiekę. Wokalista rok temu uległ wypadkowi, w wyniku którego ma uszkodzony kręgosłup. W Koszalinie – w egzoszkielecie – wraz z zespołem FBB zagrał koncert.

Częścią spotkania była prezentacja Integralii, Fundacji Grupy Ergo Hestia, działającej na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz jej najnowszego projektu Inspiratorium. Fundacja skupia się na pośrednictwie pracy, czyli pomocy w znalezieniu zatrudnienia osobom niepełnosprawnym w środowiskach przystosowanych do ich potrzeb, Inspiratorium to program motywacyjny, w ramach którego organizowane są warsztaty i spotkania integracyjne, mające wesprzeć podopiecznych we wszelkich działaniach zawodowych i prywatnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Fundacja Grupy Ergo Hestia
    Pati
    14.11.2015, 21:19
    Nie wiedziałam, że ten ubezpieczyciel posiada taką fundację, bo ja zostałam oszukana przez agenta tej firmy z polisą AC dla mojego przystosowanego samochodu, dzięki któremu mogę prowadzić codzienną egzystencję w miarę samodzielnie po wypadku któremu uległam kilka lat temu, ale Hestia - pomimo dowodów, które posiada zwalnia się ze swojej odpowiedzialności za swojego reprezentanta
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas