Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kultura bez barier w Warszawie

04.09.2015
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
kobieta tłumaczy coś uczestnikom kultury bez barier w teatrze

Gdybym mógł, chodziłbym do teatru codziennie. Gdybym mogła jeszcze raz to zobaczyć, na pewno bym tu wróciła. Każdemu z nas zdarzyło się tak pomyśleć. A gdy przeszkodą jest nie tylko brak czasu albo niewygodny dojazd?

Nie pozwólmy, żeby doświadczenie uczestnictwa w kulturze było jednorazowe i tylko dla wybranych. Wykorzystajmy trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier do zmiany na więcej. Więcej kultury.

Na razie udało się pokonać przestrzeń – w organizowanym po raz trzeci Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier bierze udział pięćdziesiąt instytucji nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski. Muzea, teatry, domy kultury i inne organizacje przygotowują specjalne wydarzenia lub dostosowują swój aktualny repertuar do potrzeb osób, mających ograniczony dostęp do kultury. Teraz chcemy razem pokonać czas i sprawić, aby organizowany raz do roku tydzień zamienił się w codzienność. Narzędzia są gotowe: audiodeskrypcja i tyflografika dla osób niewidomych i niedowidzących, tłumaczenia na język migowy, napisy i pętla indukcyjna dla osób niesłyszących i niedosłyszących, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Korzeniami WTKBB sięga wydarzeń, które od 2008 roku dzieją się w Warszawie za sprawą Fundacji Kultury Bez Barier i które zostały zainicjowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący). To dla nich zaczęto tworzyć audiodeskrypcje napisy dodawane do każdego przedsięwzięcia opatrzonego logiem „Poza Ciszą i Ciemnością”.

Z roku na rok z bogatej oferty WTKBB korzysta coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami. To oni są motywacją do działania dla organizatorów WTKBB.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas