Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe akcje SyMfonii Serc

03.09.2015
Autor: Julita Kuczkowska, fot. Rafał Michalczyk
uczestnicy konkursu oraz prelegenci symfonii serc

W środę 2 września pod hasłem „Razem możemy więcej” ruszyła VIII edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat SM - SyMfonia Serc, organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR). Inaugurację SyMfonii Serc rozpoczęła konferencja prasowa oraz wernisaż prac fotograficznych i poetyckich.

Zmniejszanie ryzyka

Jednym z prelegentów na konferencji był profesor Jerzy Kotowicz - ceniony specjalista neurologii i neurofizjologii klinicznej.

Prof. Kotowicz przedstawił nowe możliwości efektywnej terapii w leczeniu stwardnienia rozsianego. Zwrócił uwagę na lek Fampyra, który jest skutecznym rozwiązaniem terapeutycznym, jednak wciąż nierefundowanym. Prelegent przedstawił także szereg czynników, mających wpływ na występowanie i rozwój SM oraz okoliczności zmniejszające ryzyko wystąpienia SM, np. przebywanie na słońcu ze względu na pozytywny wpływ promieni słonecznych czy w obecności kota, dzięki produkowanym przez niego alergenom.

Helena Kładko podczas przemówienia na konferencji

Helena Kładko podczas wystąpienia na konferencji

Opieka paliatywna

Głos zabrała również wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego - Helena Kładko. Podkreślała, jak ważne jest stałe leczenie SM. Jej córka - Monika Kładko - choruje na stwardnienie rozsiane. Po odstawieniu leku w przeciągu 6 miesięcy usiadła na wózek.

Helena Kładko mówiła nie tylko o walce z ograniczonym czasem terapii SM, ale także o działaniach PTSR odnośnie poprawy jakości życia chorych, takich jak możliwość opieki paliatywnej dla osób ze stwardnieniem rozsianym.

Z SM można żyć

Ostatnimi prelegentami byli chorujący na SM - Malina Wieczorek oraz Tomasz Iwaniuk. Oboje swoją pozytywną i zdeterminowaną postawą pokazują, że z tą chorobą można żyć i realizować się na różnych płaszczyznach.

Tomasz Iwaniuk podczas wystąpienia na konferencji

Malina Wieczorek jest właścicielką firmy zajmującej się marketingiem społecznym. To ona zaplanowała kampanię uświadamiającą, że SM nie może wykluczać z życia i z pełnienia społecznych ról. Plakaty i hasła (typu: „czy biegła księgowa musi biegać?”) były widoczne w całej Polsce i miały za zadanie przełamywać społeczny lęk przed osobami z niepełnosprawnością.

Z kolei Tomasz Iwaniuk realizuje swój własny program z dziećmi w przedszkolach. Wykorzystując kule i kostki brajlowskie prowadzi zajęcia, które oswajają maluchów z niepełnosprawnością i uczą tolerancji oraz akceptacji dla „inności”. Jego ogólna postawa i walka z chorobą motywują wiele osób zarówno z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawnych.

Wernisaż konkursowy

Zwieńczeniem wydarzenia był wernisaż nagrodzonych prac fotograficznych i poetyckich.

wernisaż prac konkursowych

Kilka miesięcy temu PTSR przeprowadziło konkurs „Razem możemy więcej”, w którym każdy mógł zgłosić swoje zdjęcia lub wiersze. Wybranych zostało po 15 najlepszych prac z kategorii fotografii i poezji.

Na koniec każdy z gości mógł porozmawiać przy kawie i szarlotce.

Akcje SyMfonii Serc

To dopiero początek tegorocznej edycji SyMfonii Serc. Jak zapowiedziała koordynator projektu Scholastyka Śniegowska w sobotę 12 września na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się całodzienna akcja informacyjna, połączona z koncertami i pokazami tańca na wózkach.

Planowane jest też tango na warszawskim Dworcu Centralnym. Dodatkowo zainteresowani podróżni będą mogli dowiedzieć się więcej o życiu i przebiegu SM od osób chorych na stwardnienie rozsiane.

SyMfonia Serc to oddziały w całej Polsce, które trafiają do około 2 mln odbiorców. To najlepsze potwierdzenie tegorocznego hasła SyMfonii, że razem możemy więcej.

część towarzyska po konferencji i wernisażu

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas