Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sparaliżowani, którzy sami wstają z wózków

05.08.2015
Autor: oprac. Angela Greniuk, fot. YouTube
Źródło: CNN
Mężczyzna wstaje z wózka podpierając się chodzikiem

Czterej mężczyźni, sparaliżowani od pasa w dół, o własnych siłach potrafią wstać z wózków. Wszystko to dzięki stymulatorom, wszczepionym w kręgosłupy.

- Potrafię teraz stać ponad pół godziny – mówi Dustin Shillcox, który został sparaliżowany wskutek wypadku samochodowego pięć lat temu. – To jest niesamowite. To jest cudowne. To ogromna nadzieja.

Dustin Shillcox i trzech innych mężczyzn zgodziło się na wypróbowanie odkrycia naukowców z Kentucky w USA. Ponad dwa lata temu w ich kręgosłupach wszczepiono specjalne stymulatory, co dało możliwość wpływania na system nerwowy.

Bezcenne uczucie

Początkowo generator stymulował jedynie palce u stóp, z czasem także nogi. Przy pierwszych próbach wstania z wózka mężczyźni potrzebowali pomocy osób trzecich, bo ich biodra i kolana nie były jeszcze stabilne. Po dwóch latach ćwiczeń każdy z nich potrafi wstać o własnych siłach, przytrzymując się przy chodziku lub barierce.

- Móc wstać, gdy wszyscy uważają, że nie możesz. To całkiem zmienia postać rzeczy. To bezcenne – mówi Dustin Shillcox.

Móc nie tylko wstać

Oprócz satysfakcji i głębokiego przekonania, że osoby sparaliżowane będą mogły nie tylko samodzielnie wstawać z wózków, ale także chodzić, mężczyźni zaobserwowali u siebie poprawę funkcjonowania jelit, pęcherza i czynności seksualnych.

Nie wiadomo na razie, czy to odkrycie jest początkiem stawiania pierwszych samodzielnych kroków przez osoby po urazach rdzenia kręgowego. Niewątpliwie jednak – jest nadzieja.


Zobacz, jak Dustin Shillcox wstaje z wózka we wrzuconym przez niego filmiku w serwisie YouTube:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • nie wytwarzajcie paniki
    niepełnosprana
    07.08.2015, 16:36
    Po pierwsze - nie każdemu to się uda. Nie znoszę wnoszenia teorii że wszystko dla wszystkich. Podzielić należy: - rodzaj uszkodzenia, - rodzaj paraliżu, - czas spędzony w paraliżu, - powikłania , - choroby współistniejące wynikłe z pierwotnego uszkodzenia kręgosłupa , ina koniec - odpowiedzialne jest pewne białko w organiźmie które warunkuje mała rekonstrukcję. To długi temat, lecz a artykule , najlepiej, ujednolicić. To Błąd.
    odpowiedz na komentarz
  • taaaaa
    wózkowicz
    06.08.2015, 12:21
    sra nie wstaje każdy para tak na silnych rękach wstanie wielkie mi halo
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas