Pomoc w doborze sprzętu technicznego, np. komputera
Witam! Mam pytanie odnośnie pomocy w doborze sprzętu technicznego (np. jakiś komunikator, tablet, laptop czy też inne nowoczesne pomoce techniczne) w celu umożliwienia osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym (52 lata), w większości leżącej, po wylewie przynajmniej podstawowej komunikacji z otoczeniem. Czy ktoś udziela takim osobom porad lub usług nawet odpłatnych w tym zakresie, np. dokonuje oceny stanu zdrowia i możliwości psychofizycznych danej osoby i na tej podstawie dobiera odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i wtedy np możliwe jest wystąpienie o dofinansowanie zakupu, np. z WCPR?
Szanowna Pani,
Użytkownikami sprzętu komputerowego są osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ustalenie rzeczywistych potrzeb osoby z niepełnosprawnością do długotrwały proces, na który składają się: określenie potrzeb i możliwości użytkownika urządzenia, dobór odpowiedniego sprzętu lub oprogramowania, w razie potrzeby dostosowanie go do indywidualnych wymagań oraz pozyskanie środków na jego zakup. W Polsce w obowiązującym systemie osoba z niepełnosprawnością nie ma zapewnionego doradztwa specjalistów w tym zakresie. Natomiast pomoc taką można uzyskać bezpłatnie w firmach dostarczających sprzęt specjalistyczny.
Obecnie jest już sporo rozwiązań, które pozwalają osobie z dysfunkcją ruchu korzystać ze sprzętu komputerowego. Istnieją rozwiązania, które ułatwiają korzystanie ze sprzętu osobom, dla których problemem jest używanie myszki. Są to np. klawiatura numeryczna, touchpad, intrerfejs głosowy, trackball. Monitory dotykowe są dobrą alternatywą dla myszki, obecnie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w tabletach, a także w smartfonach.
Kolejnym rozwiązaniem zastępującym działanie myszki jest wykorzystanie klawiatur membranowych z planszą ze strzałkami, analogicznymi do tych, które znajdują się na klawiaturze numerycznej. Istnieje także możliwość zastąpienia pracy myszki przez oprzyrządowanie sterowane za pomocą ruchów głowy, ruchów powiek lub z pomocą oddechu. Niektóre osoby z poważnymi ograniczeniami ruchowymi, które dobrze poruszają głową, mogą sterować kursorem przez urządzenia takie, jak np. HeadMouse System. BlinkIt to z kolei urządzenie pozwalające na sterowanie komputerem przez osoby z niepełnosprawnością ruchową, które zachowały możliwość kontroli ruchów powiek.
Kolejnym problemem jest używanie klawiatury. W niektórych wypadkach jest możliwa adaptacja standardowej klawiatury, można zastosować nakładkę. Innymi rozwiązaniami zastępującymi klawiaturę są np. BigKeys Plus, Maltron Expanded, klawiatury membranowe, klawiatura ekranowa, wskaźnik na głowę – HeadPointer itp.
Kolejnymi rozwiązaniami wspomagającymi korzystanie z komputera są: komunikatory, syntezator mowy.
Poniżej podajemy przykładowe linki do firm, w których można znaleźć sprzęt dla osób niesprawnych ruchowo:
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie