Podjazd zniszczony, ale PCPR nie daje na remont
Czy istniejący podjazd dla osoby poruszającej się wyłącznie na wózku, który ze względu na zły stan techniczny nie nadaje się do użytku, jest barierą architektoniczną? PCPR odmówił mi pomocy, ponieważ w ich ocenie podjazd jest, więc nie ma bariery. Proszę, pomóżcie, bo nie wiem, co dalej z tym fantem, czy mam odpuścić? Tylko że wtedy muszę wziąć pożyczkę na kwotę 10000 zł, a z tym mam problem, bo mam zbyt małe dochody. Bardzo proszę o pomoc.
Szanowna Pani,
Podjazd dla osoby z niepełnosprawnością jest pewnego rodzaju techniczną likwidacją istniejącej bariery architektonicznej. Natomiast jeżeli mówimy o złym stanie technicznym istniejącego podjazdu, to można to rozpatrywać jedynie w kategoriach eksploatacji podjazdu, która to spowodować mogła uszkodzenie, niesprawność, wadliwe funkcjonowanie, awarię. Tego rodzaju sytuacja to raczej kwestia konserwacji i naprawy. Dlatego PCPR odmówił w tej konkretnej sytuacji rzekomej likwidacji bariery architektonicznej.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. określenia rodzaje zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ze środków Funduszu może być finansowane w części lub całości m.in. „likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych”.
Nie ma tu mowy o konserwacji czy naprawie podjazdu wcześniej zakupionego czy dofinansowanego w ramach powyższych przepisów.
Proponuje jednak, aby spróbowała Pani porozmawiać osobiście z pracownikami PCPR/MOPS. Proszę przedstawić powagę i trudność sytuacji, w której się Pani znalazła, która uniemożliwia samodzielne wyjście z domu, kontakt ze światem, samodzielność funkcjonowania. Być może pracownicy PCPR/MOPS wspólnie znajdą wyjście z sytuacji. Warto spróbować, skierować zapytanie o pomoc do różnych fundacji/stowarzyszeń, które zajmują się pomocą i rehabilitacją osób z niepełnosprawnością. Równiez media mogą być pomocne. Często widzimy reportaże o tematyce społecznej, interwencyjnej. Obraz trudnej sytuacji, w której znalazł się dany człowiek, apel o pomoc kierowany do ogromnej liczby widzów, potrafi ruszyć serce niejednego darczyńcy. Przystąpienie do kredytu powinno być ostatecznością. Czasem warto spróbować różnych rozwiązań.
Zapraszam również do zapoznania się z ciekawym artykułem, w którym wyjaśniamy, czym są według przepisów bariery architektoniczne.
Podstawa prawna:
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia