Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Posłuchaj koncertu z audiodeskrypcją

15.06.2015
Autor: inf. pras.
plakat Felix Anna

21 czerwca 2015 o godzinie 16.30 w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się koncert "Felix Anna!". Będzie to Koncert Galowy wieńczący obchody jubileuszu 50-lecia Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. Podczas koncertu należącego do cyklu "Sztuk Puk - otwórz się na sztukę" zabrzmi miedzy innymi "Gloria" Antonio Vivaldiego.

Tematem tego wydarzenia będzie dekoracja Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie - świątyni w której chór powstał i działa do dziś. Wybrane elementy wystroju kościoła, takie jak chór muzyczny z prospektem organowym, czy freski w kaplicy bł. Władysława z Gielniowa, staną się podstawą do zbudowania pełnej radości i splendoru opowieści, w której ponownie muzyka chóralna będzie ilustrowana fragmentami audiodeskrypcji.

W koncercie wystąpią:

  • Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Teresy Gręziak
  • Bożena Bujnicka - sopran
  • Kacper Szelążek - kontratenor
  • zespół muzyki dawnej Gradus ad Parnassum pod kierunkiem Krzysztofa Garstki
  • Kamil Steć - organy
  • Katarzyna Kucharska-Hornung audiodeskrypcja

Koncert jest częścią cyklu "Sztuk Puk - otwórz się na sztukę", którym Fundacja "Cantica" włącza się w działania zmierzające do poszerzania oferty kulturalnej skierowanej do osób z niepełnosprawnością, w tym osób z dysfunkcją wzroku.

Koncert współfinansowany jest ze środków m. st. Warszawy i sponsorowany przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców STOART i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Warszawski Chór Międzyuczelniany

Jesienią ubiegłego roku przypadła 50. rocznica powstania Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego przy kościele św. Anny w Warszawie. Przez cały ten czas zespół był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego stolicy. Dziś, jak i przed laty, zrzesza studentów i absolwentów stołecznych uczelni. Warszawski Chór Międzyuczelniany należy do ścisłej czołówki chórów amatorskich w Polsce. Dużo koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych.

50 lat swojej działalności Warszawski Chór Międzyuczelniany uświetnia cyklem złożonym z pięciu wyjątkowych koncertów. Tematem każdego z nich będzie inne dzieło sztuki, należące do warszawskich kolekcji lub pochodzące z warszawskiej przestrzeni miejskiej. Podczas tych swoistych spotkań ze sztuką przeplatać się będą muzyka, malarstwo, rzeźba i historia sztuki.

Do udziału w koncertach organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych obcowaniem ze sztukę w tym również osoby niewidome. Od półtora roku bowiem chór przygotowuje i realizuje koncerty z audiodeskrypcją*, podczas których przybliżane są dzieła sztuki osobom z dysfunkcją wzroku. Jubileusz pozostając świętem chóru i związanych z nim osób, stał się pretekstem do stałego podkreślania, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi odbiorcami wydarzeń kulturalnych.


Audiodeskrypcję tworzy się, by umożliwić osobom z dysfunkcją wzroku jak najpełniejszy, samodzielny i satysfakcjonujący odbiór dzieła wizualnego/audiowizualnego. Osiąga się to, gdy osoby niewidome i niedowidzące otrzymują przemyślany, zrozumiały, odpowiadający ich kompetencjom poznawczym, atrakcyjny i poprawny językowo opis treści wizualnych, składających się na dzieło sztuki, obiekt architektury, na daną przestrzeń.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas