RPO krytykuje brak możliwości odwołania się
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) brak jest logicznych argumentów, które przemawiają za niemożnością złożenia odwołania od orzeczenia w przedmiocie wskazań do ulg i uprawnień przez osobę, która posiada już orzeczenie o niepełnosprawności, wydane np. przez ZUS. Prof. Irena Lipowicz zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wyjaśnienia.
W obecnym stanie prawnym osoba posiadająca orzeczenie o grupie inwalidzkiej innego organu niż Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) może ubiegać się w nim o orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień. Od wydanej przez PZON decyzji nie przysługuje mu odwołanie. I właśnie ta sytuacja wzbudziła wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz.
„Niemożność wniesienia odwołania od przedmiotowego orzeczenia rodzi obawy, że ustawodawca pozbawił osoby niepełnosprawne konstytucyjnego prawa do zaskarżenia orzeczenia podjętego w pierwszej instancji” – pisze RPO w piśmie do ministra pracy i polityki społecznej.
Obecnie odwołanie do sądu pracy przysługuje jedynie od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. RPO zauważa, że zgodnie z Konstytucją RP są możliwe wyjątki od zasady zaskarżania orzeczeń wydanych w pierwszej instancji, ale muszą być one racjonalnie uzasadnione.
RPO zwróciła się ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o wyjaśnienie przyczyn, dla których osoby w powyższych sytuacjach nie mogą odwołać się od decyzji PZON. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.
Komentarze
-
przepisy o wydawniu orzeczeń o wskazanich do ulg i uprawnień to bubel
06.06.2015, 20:26Decyzji o stopniu niepełnosprawności nie podejmuje w tym trybie zespół orzekający, lecz inny organ orzeczniczy , np. ZUS. Powiatowy Zespół tylko "przekłada" taką decyzje na stopień niepełnosprawności i określa wskazania. Cała ta procedura nie ma sensu, przecież ZUS nie "przekłada" orzeczeń zespołu orzekającego, a komisja powiatowego zespołu musi automatycznie przyznać, np. znaczny stopień niepełnosprawności osobie, która ma I grupę inwalidzką uzyskaną w latach 70-tych, nawet wówczas, gdy taka osoba obecnie nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, gdyż po przebytych zabiegach jej stan zdrowia poprawił się.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz