Renta socjalna a renta chorobowa
Witam. Brat ma całkowita niezdolność do pracy i dostaje rentę socjalną. Ma 29 lat i 4 lata pracy. Czy mogę zmienić rentę socjalną na chorobową i w jakich przypadkach? Renta socjalna została przyznana wyrokiem sądu. Czy można ten wyrok wykorzystać do renty chorobowej?
Szanowna Pani,
Zgodnie z przepisami, prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- został uznany za niezdolnego do pracy,
- ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Wymagany staż pracy dla osoby w wieku powyżej 25 do 30 lat wynosi 4 lata.
Zmiana renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy jest możliwa, jeśli są spełnione ww. warunki oraz nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia lub wystąpiły nowe schorzenia.
W celu uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy należy wystąpić z nowym wnioskiem o przyznanie świadczenia, dlatego orzeczenie sądu, dotyczące przyznania renty socjalnej, wg naszej opinii, nie będzie przydatne.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie