Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomoc na rzecz innych – jak zacząć?

26.07.2016
Autor: Dorota

Dzień dobry. Jestem na etapie szukania swojej drogi, mam 25 lat i moim powołaniem jest pracować na rzecz innych ludzi. Od zawsze miałam taką wewnętrzną potrzebę, jednak nie mam wielkiego doświadczenia w tym zakresie, ani też ukończonej szkoły. Interesuje mnie praca np. w jakiejś fundacji, organizacji lub też pokrewnych. Sama jestem niepełnosprawna (lecz nie widać po mnie niczego) i wiem, jak często potrzebna jest pomocna dłoń i wsparcie. Nie wiem, jak się „zahaczyć”, by realizować swój cel. Niedawno przeprowadziłam się w okolice Wałbrzycha i Kamiennej Góry, woj. dolnośląskie i nie znam tu nikogo. Proszę o drobne wskazówki, jak się realizować. Może Państwo mają pomysł, jak powinnam się kształcić i gdzie szukać pomocy? Pozdrawiam, Dorota

Szanowna Pani,

Z Pani wiadomości wnioskuję, że jest Pani osobą wrażliwą na potrzeby drugiego człowieka, empatyczną, gotową nieść pomoc i wsparcie. To bardzo piękny potencjał i warto go realizować, rozwijając tym samym siebie!

Na stronie Urzędu Miasta Wałbrzycha zamieszczono aktualny wykaz organizacji pozarządowych wraz z danymi kontaktowymi. Zachęcam Panią do przejrzenia listy i skontaktowania się z wybranymi organizacjami. Wiele z nich działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, dzieci czy też seniorów. Warto nawiązać kontakt z wybraną fundacją lub ze stowarzyszeniem, aby realizować swoje powołanie niesienia pomocy potrzebującym. Być może nie od razu przełoży się to na zatrudnienie, ale warto zacząć od wolontariatu, który potem może zaowocować ofertą pracy w wymarzonej placówce.

W kwestii kształcenia proszę rozważyć podjęcie studiów na kierunku zgodnym z Pani predyspozycjami i zainteresowaniami – może psychologia albo pedagogika? Obydwa kierunki znajdują się w ofercie Uniwersytetu Wrocławskiego. W Wałbrzychu natomiast znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa, która m.in. kształci w zawodzie pedagoga. Może Pani również zapoznać się z ofertą kształcenia zawodowego – wiele szkół policealnych proponuje kierunki, takie jak: opiekun medyczny, opiekunka dziecięca czy też oferuje kwalifikacyjne kursy zawodowe w obszarze medyczno-społecznym, np. kursy dające zawód opiekunki środowiskowej lub asystenta osoby niepełnosprawnej. Powyższe propozycje znalazłam na stronie Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu im. Maksymiliana Tytusa Hubera.

Proszę przeanalizować ofertę szkół, zapoznać z organizacjami pozarządowymi i wsłuchać w siebie, żeby znaleźć takie miejsce, w którym najpełniej będzie Pani mogła się realizować. Proszę jednak pamiętać, że życie jest dynamiczne, a my sami się wciąż zmieniamy i to, co wybieramy dzisiaj, nie zawsze jest wyborem ostatecznym, lecz takim, które najbardziej w danym momencie życia odzwierciedla nasze potrzeby i marzenia.

Z poważaniem,

Adriana Kosicka, Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas