Rewolucja w świecie zabawek
Czy dzieci chciałyby się bawić nieidealnymi zabawkami? Lalką z aparatem słuchowym, znamieniem na twarzy lub protezą nogi? Misiem, który jest podłączony do tlenu? W porównaniu z perfekcyjnym wyglądem lalek Barbie pomysł, że zabawki z defektami „się sprzeda” wydaje się być nieco abstrakcyjny. No właśnie. Wydaje się.
Brytyjczycy oszaleli na punkcie lalek z wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. Kampania na Facebooku o nazwie #ToyLikeMe („Zabawka taka, jak ja”) inspiruje większe i mniejsze firmy do tworzenia zabawek przypominających dzieci i dorosłych, w miejsce stosowania „naciąganych” kanonów piękna. Za ideę szerzenia tolerancji i otwartości na osoby z niepełnosprawnością, a w przypadku dzieci z wadami, defektami także – większą akceptację siebie, odpowiadają dwie niesłyszące mamy, które pragnęły zmienić standardowe postrzeganie lalek i poszerzyć rynek o „coś prawdziwego”.
Na razie w akcję zaangażowała się firma Makies, która na swojej stronie internetowej oferuje dzieciom tworzenie własnych lalek poprzez samodzielny dobór proponowanych fryzur, koloru oczu, ubrań i akcesoriów. Oprócz tego dzieci z niepełnosprawnością lub defektami urody niedługo będą mogły dodać do lalki podobne znaki szczególne, jakie same mają. Laleczki są drukowanie drukarkami 3D, a koszt zabawek to od 65 do 180 dolarów (ok. 238-659 zł).
Na facebookowym fanpage’u Toy Like Me zarówno koordynatorzy akcji, jak i rodzice dzieci wrzucają zdjęcia swoich pociech, bawiących się przerobionymi (często domowymi metodami) zabawkami, które korespondują z niepełnosprawnością dziecka. #ToyLikeMe wzywa obecnie potężne firmy przemysłu zabawkowego do włączenia się w akcję.
Dodatkowo na swoim profilu twórcy kampanii zachęcają do podpisania petycji do jednego z największych twórców bajek dla dzieci - Disneya. Apel ma na celu skłonić władze Disneya do stworzenia bajki, w której główną bohaterką będzie księżniczka z niepełnosprawnością. Pomysłodawczyni Burdandi Rakoska pisze: "Proszę o gwiazdkę z nieba (...), pozwólcie dzieciom z niepełnosprawnością doświadczyć magii." Petycję można podpisać na stronie change.org.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz