Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zatrudnienie podczas opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym?

29.02.2016
Autor: Elzbieta

Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy umowy zlecenia. Dostałam propozycję pracy, być może mogłaby być umowa na etat lub zlecenie, pracodawca potrzebuje cokolwiek, gdyż jest to miejsce, w którym może pojawić się kontrol. Od 4 lat jestem na zasiłku pielęgnacyjnym z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Czy jest jakaś możliwość, czy bezwzględnie muszę z tego zrezygnować, aby podjąć pracę. Bardzo proszę o jakąkolwiek poradę, co mogę zrobić tak, aby było dobrze i czy jeśli ewentualnie zrezygnuję ze świadczenia, to po utracie pracy mogę powrócić do niego bez kolejnej komisji lekarskiej? Dziękuję serdecznie

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  • matce albo ojcu,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,

jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zatem w obowiązującym stanie prawnym opiekun dziecka z niepełnosprawnością, pobierający świadczenie pielęgnacyjne, nie może być zatrudniony. Obecnie nie ma też przepisów, na mocy których opiekun, który zrezygnował ze świadczenia pielęgnacyjnego w celu podjęcia zatrudnienia, nie może ponownie zrezygnować z zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki.

Więcej informacji o świadczeniu pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas