Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koniec lęku przed progiem dochodowym?

15.05.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
dłonie w kształcie serca na brzuchu kobiety w ciąży

Zmianą w ustawie o świadczeniach rodzinnych, polegającą na wprowadzeniu zasady „złotówka za złotówkę”, zajął się Sejm 13 maja 2015 r. Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za jej wejściem w życie.

Obecnie przekroczenie progu dochodowego w wysokości 574 zł lub 664 zł (gdy w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością) nawet o złotówkę, powoduje utratę prawa do zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, takimi jak: z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka z niepełnosprawnością, rozpoczęcia roku szkolnego oraz podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Proponowana zmiana rządowego projektu nowelizacji Ustawy o świadczeniach zakłada, że zasiłek wraz z dodatkami będzie pomniejszony o kwotę, o którą został przekroczony próg dochodowy. Przekroczenie progu nie może być wyższe niż suma otrzymywanych świadczeń.

- Rodziny, które będą chciały podjąć pracę, nie będą się bały przekroczenia progu dochodowego, aby nie stracić zasiłku – zaznaczyła poseł Magdalena Kochan (PO), która sprawozdawała w Sejmie przebieg prac nad projektem w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Co z waloryzacją progu?

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za wprowadzeniem tej zmiany, ale nie zabrakło zarzutów ze strony opozycji, że dokonuje się ona zbyt późno. Anna Bańkowska (SLD) zwróciła uwagę, że zbyt długa przerwa w waloryzacji progów dochodowych spowodowała wypadnięcie z systemu zasiłkowego ok. 2 mln dzieci.

- Poprzemy zmianę, ale należałoby wprowadzić mechanizm bardziej uniwersalny, np. waloryzację progu dochodowego, aby system był bardziej elastyczny – mówiła z kolei posłanka Beata Kempa ze Zjednoczonej Prawicy.

Małgorzata Marcińska, wiceminister resortu pracy, zaznaczyła, że podniesienie kryterium dochodowego planowane jest do przyjęcia przez Radę Ministrów, a projekt jest już przygotowany. Równocześnie poinformowała, że nie jest planowana coroczna waloryzacja progu dochodowego.

- Osoby, które zaczną korzystać z omawianej dzisiaj możliwości przekroczenia, będą mogły z tego skorzystać do października 2016 r. bez pomniejszania wysokości świadczeń – powiedziała wiceminister pracy.

Obecnie z zasiłków korzysta w Polsce ok. 2 mln dzieci.

Komentarz

  • dfdde
    blabla
    17.05.2015, 08:59
    Co z funduszem alimentacyjnym? Przekraczam progi ustalone na 1 osobę i nie dostaję ani alimentów ani wsparcia z funduszu, tu też bedą zmiany?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas