Technologie asystujące
Technologie asystujące to szeroka klasa technologii, które osobom z niepełnosprawnością umożliwiają osiągnięcie większej niezależności. Technologię tę do komunikacji ze światem zewnętrznym wykorzystuje m.in. wybitny brytyjski astrofizyk prof. Stephen Hawking, który choruje na stwardnienie zanikowe boczne (ALS – choroba neurodegeneracyjna, mogąca prowadzić do całkowitego paraliżu).
W odcinku programu „Misja Integracja” prezentujemy dwa systemy podobne do tego, którego używa prof. Stephen Hawking. Pierwszym z nich jest PISAK, czyli Polski Integracyjny System Alternatywnej Komunikacji, nad którym pracują studenci, absolwenci i doktoranci studiów neuroinformatycznych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Projektowi PISAK przewodniczy prof. Piotr Durka, polski naukowiec specjalizujący się w fizyce biomedycznej, który jest gościem Piotra Pawłowskiego.
Prof. Durka wyjaśnia, czym dokładnie jest PISAK, jak działa oraz komu i w jakim zakresie może pomóc. Dodatkowo gość opowiada widzom o jeszcze nowszej technologii, jaką jest interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI). BCI umożliwia bezpośrednie sterowanie komputerem za pośrednictwem fal mózgowych (EEG), bez pośrednictwa mięśni.
Drugim systemem, który prezentujemy w programie, jest CyberOko, funkcjonujący też pod nazwą C-Eye (ang. ConsciousnessEye – oko świadomości). To urządzenie, które z jednej strony wspiera komunikację alternatywną za pomocą technologii śledzenia wzroku użytkownika, czyli umożliwia sterowanie komputera za pomocą gałki ocznej. Z drugiej, wspiera ocenę stanu świadomości osób doświadczonych dowolnym uszkodzeniem centralnego układu nerwowego oraz umożliwia prowadzenie neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju. CyberOko opracowali obecni i byli pracownicy Politechniki Gdańskiej. System zwyciężył w konkursie „Polski Wynalazca 2013".
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz