Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Miński wieczór talentów

12.05.2015
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
światła niebiesko-różowe podczas koncertu

Ponad 200 osób zgromadziło VI Spotkanie Integracyjne, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Na scenie wystąpiły uzdolnione osoby z niepełnosprawnością z powiatu mińskiego.

W nastrój spotkania, które odbyło się 19 kwietnia 2015 r., wprowadziła słuchaczy Martyna Kłoczewiak, uczennica Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim, która wykonała na klarnecie I część koncertu Es-dur Antonina Kozeluha. Przegląd twórczości otworzyła Anna Piętka ze Studium Wokalnego Justyny Kowyni-Rymanowskiej w Siedlcach. Wykonała ona piosenkę pt. „Mały książę”, autorstwa Kasi Sobczyk. Następnie Dawid Wilk z IV klasy Szkoły Podstawowej w Mrozach zagrał na keyboardzie etiudę Borkowicza. Potem pałacową sceną zawładnął Michał Deneko z Punktu Przedszkolnego „Mrówkolandia” w Mińsku Mazowieckim, który zaśpiewał piosenkę „Mrówka w kąpielówkach”.

Człowieczy los

Wieczór był pełen różnych atrakcji. Przed zgromadzonymi wystąpili:

  • tańcząca Kamila Pasieczna z I klasy Centrum Usprawniania w Mińsku Mazowieckim;
  • śpiewające uczennice Angelika Jabłczyńska i Anna Gańko, reprezentujące Zespół Szkół Specjalnych w Ignacowie;
  • grające Agnieszka Makowska na keyboardzie ze Stowarzyszenia „Krok Dalej” oraz Justyna Stochmiał na pianinie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim;
  • recytująca wiersz Mariana Załuckiego pt. „Pan Słowik” Wiktorii Książek ze Szkoły Podstawowej w Rudzienku;
  • czytająca wiersze swojego autorstwa Natalia Wiącek z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim;
  • Bartosz Nazarczuk z prezentacją własnych prac graficznych;
  • zespół taneczny z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wyjątkowym uczestnikiem tegorocznego spotkania była Paulina Chodkowska, która już po raz drugi wystąpiła na deskach pałacowej sceny, by wzruszyć publiczność wykonaniem piosenek: „Człowieczy los” z repertuaru Anny German oraz „Piosenki drewnianych lalek”.

Hymn osób z niepełnosprawnością

Podczas „Wieczoru talentów” pokazano również prace plastyczne: Patrycji Buczyńskiej, Aleksandra Bodo, Pawła Sulewskiego, Grzegorza Sobotki, Justyny Rek oraz 87 fotografii Marcina Wiącka, Roberta Cichockiego, Radosława Zalewskiego i Bartosza Nazarczuka.

Na koniec instrumentalnie zagrał zespół DiAnti w składzie: Grzegorz Fiks, Artur Gałązka, Mariusz Jaguścik, którego piosenka „Na szczyt” została okrzyknięta przez widownię hymnem osób z niepełnosprawnością.

Tegoroczne spotkanie, zorganizowane już po raz szósty przez Gimnazjum Miejskie nr 2 w Mińsku Mazowieckim, było częścią projektu Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka „Szkoła Równego Traktowania”. Honorowy patronat nad „Wieczorem talentów” objęli Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki pan Marcin Jakubowski, Starosta Miński pan Antoni Jan Tarczyński oraz Mazowiecki Kurator Oświaty pani Dorota Sokołowska.

Organizatorzy mają nadzieję, że przedsięwzięcie oswaja „inność”. Bo „oswoić” to znaczy „stworzyć więzy”, jak powiedział lis do Małego Księcia, czyli budować mosty, płaszczyzny porozumienia, by żyć ze sobą, a nie obok siebie. Wychowanie przez integrację kształtuje wrażliwsze pokolenia młodzieży, pozbawione pogardy, litości dla osób z niepełnosprawnością, nieignorujące ich potrzeb, ponieważ, cytując kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcię Marqueza, „człowiek ma prawo patrzeć z góry na drugiego człowieka tylko wówczas, gdy chce mu pomóc, aby się podniósł”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas