Na ściance w Tarnowie
W Tarnowie po raz czwarty odbyły się Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością. Na zawody przyjechało osiemdziesięciu siedmiu zawodników z 17 ośrodków w Polsce. Miejscem zmagań była hala sportowa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Impreza została zorganizowana przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, co zapewniło wysoki poziom zawodów. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich niezbędnych sprawach, a nawet zapewnili zmęczonym zawodnikom masaże. Uczestnicy dostali ciepły posiłek, a goście z Torunia mogli przenocować w Tarnowie.
- Już po raz drugi mamy możliwość włączyć się w organizację zawodów wspinaczkowych dla osób niepełnosprawnych i robimy to z dużą chęcią, również dzięki ubiegłorocznym doświadczeniom – mówi Wojciech Nowak, kierownik sekcji wspinaczki sportowej AZS PWSZ w Tarnowie.
Zawody otworzyli: prezes Zarządu Fundacji REPI, Tomasz E. Wardzała, zastępca dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia, dr Mariusz Pociecha, oraz wspomniany już Wojciech Nowak. Dr Pociecha, witając gości, zasugerował, że kolejne zawody powinny mieć charakter międzynarodowy.
Element rywalizacji
Na organizacji zawodów korzystają wszyscy: zawodnicy i ich opiekunowie, środowisko lokalne, a także tarnowscy studenci.
- Studenci tarnowskiej PWSZ mogą nie tylko pomóc w organizowaniu rywalizacji sportowej osób niepełnosprawnych, ale zdobywają też cenne doświadczenie w zakresie pracy z osobami o niepełnej sprawności. Jest to ważne zwłaszcza dla studentów kierunków związanych z ochroną zdrowia, czyli fizjoterapii, pielęgniarstwa i wychowania fizycznego. W swojej przyszłej pracy zawodowej będą mieli z pewnością do czynienia z osobami niepełnosprawnymi – mówi Wojciech Nowak.
- IV Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe dla Osób z Niepełną Sprawnością to znakomita okazja dla uczestników naszych warsztatów oraz placówek podobnych do naszej na integrację poprzez sport – dodaje Maciej Żak z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. – Sam próbowałem różnych dyscyplin i zawsze uważałem, że najlepszym rodzajem aktywności sportowej jest ten z elementami rywalizacji z innymi osobami.
Na zawodach było miejsce na rywalizację, ale też na spotkania towarzyskie znajomych z innych placówek i poprzednich zawodów. Już podczas rejestrowania drużyn można było poczuć bardzo sympatyczną atmosferę. Zawodnicy cieszyli się na swój widok i nie patrzyli na siebie jak na konkurentów. Chcieli się spotkać, przywitać i porozmawiać.
W głowie się kręci
- Od niedawna uczestnicy naszych warsztatów biorą udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej, będących wspólną inicjatywą fundacji REPI oraz PWSZ – mówi prezes Zarządu Fundacji, Tomasz Eliasz Wardzała. – Dla naszych uczestników była to idealna okazja, żeby zaprezentować nowo nabyte umiejętności i stanąć w szranki z innymi zawodnikami, nie tylko z subregionu tarnowskiego, ale i z całej Polski.
Patronat Honorowy nad zawodami objęli prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Imprezę sponsorowali: Urząd Miasta Tarnowa, firma Bruk-Bet oraz Centrum Ubezpieczeń Dajako, Pizzeria Bujani, Mado, Mlektar i Auto Biedroń.
Zwycięzcy zostali udekorowani przez zastępcę prezydenta Tarnowa, Dorotę Krakowską, dyrektor MOPS, Małgorzatę Proszowską oraz prorektora PWSZ, prof. Wacława Rapaka.
- Choć widzę, z jaką łatwością wspinacie się po tej ściance, to nie mogę w to uwierzyć. W głowie się kręci, gdy patrzy się na tę wysokość, a wy z łatwością i uśmiechem zdobywacie te szczyty. Mogę się od was wiele uczyć – mówiła do zawodników wiceprezydent Dorota Krakowska.
- Tak naprawdę wszyscy wygrywają te zawody, ponieważ wszyscy biorą w nich udział, pokonując swoje słabości, a ostatecznym zwycięzcą jest ten, kto czerpie z wysiłku najwięcej radości – dodał prorektor Wacław Rapak, zwracając uwagę na hasło zawodów.
W przyszłym roku Puchar Polski?
- Z zachwytem patrzę, jak rozwija się ta impreza, jak wiele osób przyjechało, z różnych stron, nawet całymi rodzinami. Jak pamiętam z zeszłego roku, to widzów było o połowę mniej. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w liczniejszym gronie – podsumowała zawody Małgorzata Proszowska.
Zwycięzcami zawodów w swoich kategoriach zostali: Łukasz Jurak (Toruń), Adrian Kaleta (Nowy Sącz), Mateusz Rączka (Kolbuszowa), Kamil Cedrowski (Tarnów), Paweł Rusin (Radwanowie), Edward Lusztyn (Tarnów), Mariusz Barabasz (Nowodworze – terapeuta), Anna Piszczek (Szczawnica), Katarzyna Gorlicka (Szczawnica), Beata Lizak (Radwanowie), Klaudia Wołochow (Kolbuszowa – terapeutka).
Fundacja REPI wraz z warsztatami z Torunia i Krakowa planują w przyszłym roku zorganizować Puchar Polski we wspinaczce dla osób z niepełną sprawnością. Tomasz Wardzała wyjaśnia:
- Zawody te będą miały nieco zmienioną formułę. Będziemy chcieli zrobić podział na amatorów, tzw. freestyle, oraz konkurencje dla zawodników, którzy trenują wspinanie. Wierzymy, że znajdziemy sponsora na te zawody. Mamy także nadzieję na dalszą współpracę z bardzo przychylnymi i przyjaźnie nastawionymi władzami uczelni.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz