Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

"Chopiniany" zapraszają do Warszawy

22.07.2008
Autor: oprac.: redakcja, fot.: Wikipedia
Źródło: inf. własna

zdjęcie: portret Fryderyka Chopina, namalowany przez Eugeniusza Ferdynanda Delacroix W dniach 27-31 lipca 2008 roku odbędzie się w Warszawie VI edycja festiwalu Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od innych festiwali i konkursów, których patronem jest Fryderyk Chopin, różni się tym, że eksponując dziedzictwo najwybitniejszego polskiego kompozytora, czyni to w nowatorski sposób, starając się pomijać formę tradycyjnego recitalu fortepianowego.

Organizowany zazwyczaj w ostatni tydzień lipca, festiwal na stałe wpisał się już do kalendarza najbardziej znanych letnich imprez w Polsce, gromadzi też ogromne ilości widzów i słuchaczy i pod tym względem poprzednie jego edycje zostały zaliczone do najliczniejszych imprez chopinowskich w Polsce w ostatnich latach.

Chopinowskie miejsca
Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora. Koncerty w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, to już tradycja tego festiwalu. W minionych edycjach festiwal zyskał nowe miejsce koncertowe – Kościół ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Tu młody Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów. W tym roku, jak zwykle, Chopiniana zagoszczą w Łazienkach, między innymi pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej chyba znanym polskich miejscu chopinowskich koncertów. Kolejne edycje festiwalu utrwalają wizerunek kompozytora jako człowieka i twórcy, nierozłącznie związanego z Warszawą, kreśląc za każdym razem nowe szlaki chopinowskie a nawet całą chopinowską mapę Warszawy.

Festiwal inspiracji
Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, miał również zainteresowania literackie, ogromne poczucie humoru i talent komiczny a jego życie i pełne emocji dzieła nieustannie inspirują artystów różnych dziedzin sztuki do tworzenia nowych. Dlatego Chopiniana to festiwal wielu sztuk, gdzie obok koncertów kameralnych i symfonicznych znalazły się takie wydarzenia, jak wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, pokaz mody, inspirowanej muzyką Chopina, Chopin na jazzowo, a w 2005 roku odbył się koncert, skierowany do najmłodszej widowni.

Chopiniana 2002-2007
Jak do tej pory, w Festiwalu wzięło udział wiele znanych postaci świata muzycznego z Polski i z zagranicy, i to nie tylko gwiazd muzyki klasycznej, ale także rozrywkowej. Chopiniana zaszczycili swoją obecnością m.in.: Agnieszka Duczmal wraz z Orkiestrą Kameralną Amadeus, Ingrid Fliter, Kevin Kenner, Adam Makowicz, Lora Szafran, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Piotr Paleczny, Joanna Trzepiecińska, Piotr Machalica, Katarzyna Groniec i wielu innych artystów, znanych zespołów i orkiestr.

*****

PROGRAM

27 lipca br. (niedziela)
  • g. 20.30 - Inny świat, Monsieur Chopin - Amfiteatr Łazienki Królewskie

Festiwal rozpocznie się koncertem „Inny świat, Monsieur Chopin”, w ramach którego publiczność usłyszy kilkanaście najbardziej wartościowych, znanych ale także nieznanych piosenek ze słowami wybitnych polskich poetów i autorów tekstów oraz kompozytorów. Tekstem lub muzyką wiążące się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, z jego związkami z Polską, Warszawą, Mazowszem a także z drugą ojczyzną – Francją. Wśród artystów wystąpią Joanna Trzepiecińska i Piotr Machalica.

28 lipca br. (poniedziałek)
  • g. 20.30 Chopin – ex-sătŭrō - Amfiteatr Łazienki Królewskie

Ideą choreograficzną kompozycji tanecznej „Chopin – ex-sătŭrō” jest ukazanie interpretacyjnej wielopoziomowości muzyki Fryderyka Chopina i próba uchwycenia jej w ramy spektaklu teatru tańca, gdzie ruch (taniec w technice współczesnej), światło i kostium, połączone ze sobą, stanowić będą dodatkowy aspekt wyrazowy.

29 lipca br. (wtorek)
  • g. 18.00 - Inspiracje - Muzeum I.J. Paderewskiego, Łazienki Królewskie

„Inspiracje” to koncert podkreślający fakt, że Fryderyk Chopin jako pierwszy nadał muzyce ludowej swego kraju światową rangę i dzięki niezwykle nowatorskiemu i subtelnemu stylowi swych kompozycji wprowadził polskie tańce na wyżyny sztuki.

30 lipca br. (środa)
  • g. 18.00 - Mistrz i uczeń - Estrada za Starą Pomarańczarnią, Łazienki Królewskie

W programie koncertu „Mistrz i uczeń” zostaną wykonane utwory m.in. M. Góreckiego – dwa Koncerty fortepianowe w Stylu Młodego Chopina, F. Chopina - Rondo c-moll op. 1 oraz J. Elsnera (który na świadectwie wpisał młodemu muzykowi F. Chopinowi: „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”) - Septet D-dur na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i fortepian.

31 lipca br. (czwartek)
  • g. 16.00 - Maraton pianistyczny - Pomnik Fryderyka Chopina, Łazienki Królewskie

Tradycyjnie, festiwal Chopiniana kończy wielogodzinny koncert, odbywający się pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich podczas którego zaprezentujemy 6 - 7 młodych polskich pianistów, legitymujących się sukcesami na międzynarodowych konkursach.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Informacje o Festiwalu: www.mckis.waw.pl, tel. (022) 586 42 26

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas