Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Żużlowe Grand Prix Polski z audiodeskrypcją

16.04.2015
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
2 sportowców na żużlu

Lotto Warsaw FIM Speedway Grand Prix Polski – jedna z największych imprez żużlowych w Polsce i na świecie będzie dostępna także dla osób niewidomych! Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, 18 kwietnia 2015 r., dostępna będzie audiodeskrypcja.

- Komentator na żywo będzie opisywał przebieg wyścigów oraz wszystkie szczegóły, które nie powinny umknąć odbiorcy – opowiada Mariusz Trzeciakiewicz, prezes Fundacji Katarynka, która realizuje audiodesksrypcję podczas zawodów.

Wrocławski przykład

Audiodeskrypcja cyklicznie na wydarzeniach sportowych pojawiła we Wrocławiu w 2012 roku, po piłkarskich mistrzostwach Europy. Osoby niewidome miały tego typu wsparcie podczas wszystkich meczów.

- W ogóle staraliśmy się we Wrocławiu zapewnić kibicom z niepełnosprawnością pełnoprawne uczestnictwo – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, a jednocześnie dziennikarz i pasjonat sportu żużlowego.

Wspólnie z kibicami z niepełnosprawnością audytował dostępność Stadionu we Wrocławiu, a obecnie – wspólnie z klubem Sparta Wrocław oraz Wrocławskimi Inwestycjami pracuje nad remontem Stadionu Olimpijskiego.

- Od 2012 roku, wspólnie z Urzędem Miasta Wrocławia, organizujemy audiodeskrypcję sportową podczas meczów Śląska Wrocław na Stadionie Miejskim we Wrocławiu – mówi Justyna Mańkowska, wiceprezes Katarynki.

Kolejną dyscypliną była koszykówka i sport żużlowy.

– W tym roku Bartek zwrócił nam uwagę na to, że w Warszawie odbywa się historyczne Grand Prix na żużlu i warto tam zrobić audiodeskrypcję. Współpracujemy ze Stadionem Narodowym podczas koncertów, ale także z Legią Warszawa w trakcie meczów, dlatego zareagowaliśmy i dzięki uprzejmości gminy Wrocław będziemy na Lotto Warsaw FIM Speedway Grand Prix Polski – dodaje Mańkowska.

Wystarczy radyjko

Komentarz będzie dostępny dla każdego na stadionie, kto posiada radyjko lub telefon z radiem i słuchawkami. Audiodeskrypcja będzie dostępna na częstotliwości 95,1 FM już na 10 minut przed prezentacją zawodników, tj. od ok. 18:30. Ta wyjątkowa usługa wspiera nie tylko osoby niewidome, ale także seniorów czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

- To fajna sprawa, że nie ma animozji między miastami, lecz dzielenie się doświadczeniami w tworzeniu przestrzeni bez barier. W sobotę we Wrocławiu, na w pełni dostosowanym Stadionie Miejskim, podczas meczu Śląska z Lechią Gdańsk, Klub Kibiców Niepełnosprawnych będzie bił rekord frekwencji, a w Warszawie, do której też zjadą fani z niepełnosprawnościami, podczas żużlowego święta i pożegnania Tomasza Golloba, dostępna będzie audiodeskrypcja – cieszy się Bartłomiej Skrzyński, w którego autorskim programie „W-skersi”, emitowanym przez cztery sezony w TVP 1, gościł m.in. właśnie Tomasz Gollob.

Audiodeskrypcja będzie dostępna dzięki uprzejmości Miasta Wrocław.

Uchwycić obraz

Audiodeskrypcja to technika, która, dzięki dodaniu słownego opisu, umożliwia osobom niewidomym przeżywanie wszelkiego rodzaju rozrywki. Daje im możliwość odbioru twórczości filmowej i teatralnej, uczestniczenia w wystawach malarstwa, fotografii czy w wydarzeniach sportowych. Za pomocą audiodeskrypcji opisywane są wszystkie elementy obrazu, istotne dla jego zrozumienia i właściwej percepcji. Język ciała, przebieg akcji, scenografia, wszystko, co pomaga osobie niewidomej podążać za wydarzeniem i uchwycić to, co dzieje się na ekranie, na obrazie czy na stadionie.

 

Komentarz

  • Fota słaba, ale zajeb... ta informacja
    Marex
    16.04.2015, 19:36
    Super sprawa kulawiki niewidome usłyszą co to żużel. Audiodeskrypcja w porzo jest.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas