Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konferencja Głosowanie Osób Niepełnosprawnych w Referendum Unijnym

Autor: Joanna Pertkiewicz

Warto wiedzieć, że osoby niepełnosprawne mogą głosować w wybranym przez siebie obwodzie głosowania w dostosowanym lokalu na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania.

Na każde 15.000 mieszkańców powinien w gminie przypadać jeden lokal komisji obwodowej dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z tym że w każdej gminie powinien być co najmniej jeden taki lokal. Informacja o tym, które lokale są przystosowane, powinna być dostępna w urzędzie gminy oraz na obwieszczeniach podających adresy lokali wyborczych.

Aby głosować w takim lokalu należy złożyć wniosek do urzędu gminy o dopisanie do spisu dla wybranego obwodu głosowania posiadającego lokal dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych do dnia 29 maja 2003 r.

W trakcie głosowania osoba niepełnosprawna może poprosić inną osobę o pomoc w wypełnieniu karty do głosowania czy oddaniu głosu, nie może to być jednak członek komisji ani mąż zaufania.

W trakcie konferencji Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, minister Jolanta Banach, powiedziała, że umożliwienie osobom niepełnosprawnym wzięcia udziału w referendum należy do zadań administracji lokalnej i samorządów, ale oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą pomagały w transporcie. Osoby niepełnosprawne i starsze w trakcie referendum będą mogły skorzystać także z pomocy wolontariuszy - harcerzy z ZHP. Naczelnik ZHP, Harcmistrz Wiesław Maślanka wydał w tej sprawie specjalny rozkaz. Harcerze pomogą w organizacji transportu i w obsłudze punktów głosowania w trakcie referendum.

Minister Jolanta Banach zwróciła także uwagę na to, że polskie wzory np. z zakresu rehabilitacji zawodowej będą dobrym przykładem tego typu rozwiązań dla wielu krajów europejskich. Podkreśliła także korzyści dla polskich niepełnosprawnych, jakie będą wynikały z przystąpienia do Unii Europejskiej. Jej zdaniem niepełnosprawni będą mieli dostęp do korzystniejszego systemu usług publicznych oraz pomocy i opieki ze strony państwa. Minister podkreśliła także, że wstąpienie do UE oznacza, że obowiązywać będzie "Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 27 listopada 2000 r. w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla równego traktowania przy zatrudnieniu i wykonywaniu zawodu". Dyrektywa dostarcza instrumentów, które będą zapobiegać dyskryminacji niepełnosprawnych na rynku pracy, a także wyposaża te osoby w środki odwoławcze. Bardzo istotny jest, zdaniem Pełnomocnika, zapis dyrektywy, mówiący iż to pracodawca będzie musiał dostarczyć dowodów, że nie stosował praktyk dyskryminacyjnych, a nie niepełnosprawny, że był dyskryminowany. Zdaniem Jolanty Banach także Dyrektywa 2001/85/EC w skrócie nazywana "Autobusy i Autokary", która nakłada na przewoźników przewożących powyżej 8 osób obowiązek wyposażenia pojazdu w pochylnię albo podnośnik.

Prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Piotr Pawłowski podkreślił, iż trudności z głosowaniem w referendum będą miały nie tylko osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, ale także osoby niewidzące, które nie poradzą sobie z instrukcją do głosowania czy niesłyszące, które nie będą mogły porozumieć się z komisją.

Podczas konferencji zaprezentowany został spot telewizyjny przygotowany z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji przez agencję reklamową Leo Burnett Warszawa pt. "Powody". W ramach kampanii namawiającej do wzięcia udziału w referendum przygotowany jest także spot radiowy. W reklamówkach wystąpił Jędrzej Jaxa-Rożen.

Fundacja Unia i Polska będzie pokazywać spot w ramach swoich bloków referendalnych. Kampania powstała dzięki pomocy firmy Impel SA i UKiE.
Zadaniem spotów jest zachęcenie osób niepełnosprawnych, aby mimo barier wzięły udział w referendum unijnym i wyraziły w ten sposób swoją opinię na temat przystąpienie Polski do UE.

Spoty stworzone przez Leo Burnett jako wkład w promocję celów Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Pobierz spot telewizyjny (940 KB, format mp3)

Pobierz spot radiowy (7 240 KB, format mpg)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas