Z Krzysztofem Wielickim na ściance w Tarnowie
14 kwietnia 2015 r. w Tarnowie odbędą się IV Ogólnopolskie zawody we wspinaczce osób z niepełną sprawnością. Swoją obecność na nich zapowiedział Krzysztof Wielicki. W zawodach weźmie udział 87 zawodników i zawodniczek reprezentujących 17 placówek, klubów sportowych, ośrodków szkolno-wychowawczych. Najdłuższą drogę do pokonania będzie miała drużyna z Torunia.
Zawody odbędą się na ściance, która obecnie jest najlepszą ścianką wspinaczkową w Polsce. Sala sportowa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Tarnowie ma doskonałe warunki techniczne, sanitarne, lokalowe, w pełni dostosowano ją do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Zabezpieczenie medyczne, wsparcie organizacyjne i asystenckie zapewnią dyrektorzy trzech instytutów PWSZ. Studenci nie pierwszy raz chętnie odpowiedzieli na propozycję współpracy. Ich pomoc dla organizatorów jest zawsze bardzo ważna i bez niej ciężko byłby zrobić tak dobre zawody.
Celami Zawodów wspinaczkowych są:
- Propagowanie aktywnego stylu życia u osób z niepełną sprawnością intelektualną – poprzez organizację zawodów, pokazanie, ile przyjemności może dać bycie aktywnym, szczególnie tak trudna dyscyplina jaką jest wspinaczka.
- Przełamywanie barier pomiędzy uczestnikami zmagań sportowych a innymi ludźmi – poprzez informowanie i zaproszenie mieszkańców Tarnowa i okolic do udziału w zawodach w charakterze kibiców, informowanie o zawodach w środkach masowego przekazu.
- Nauka zdrowej rywalizacji oraz nauka przegrywania – poprzez udział w zawodach, wytłumaczenie zasad fair play, tłumaczenie, że zwycięzcą może być tylko jeden zawodnik w danej kategorii, a inni, choć nie zdobywają złota, i tak czegoś się uczą i stają się lepsi.
Wspinać się bez strachu
Terapia na ścianie wspinaczkowej jest specyficzną i coraz bardziej popularną formą terapii osób zarówno z dysfunkcjami układu ruchowego, jak i z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem tej terapii jest zjawisko kontrolowanego zagrożenia. Polega ono na tym, że uczestnik terapii wychodząc coraz wyżej odczuwa coraz większy lęk, ale równocześnie coraz większą potrzebę wyjścia wyżej i próbuje chwytać się ściany – podczas, gdy jest w pełni asekurowany.
Stopień trudności wspinaczki można łatwo dostosować do możliwości osoby z niepełnosprawnością, tak aby, jeżeli jest to potrzebne, nie czuła zagrożenia i lęku. Jest to ogromnie ważne, ponieważ poprawia się tym samym samopoczucie i w rezultacie powoduje wzrost samodzielności osoby z niepełnosprawnością, a sukces, jakim jest wejście na szczyt, jest zawsze niezapomnianym przeżyciem, które ma swój długofalowy wpływ na dalszy rozwój.
Gość specjalny, Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy.
Portal Niepelnosprawni.pl jest patronem medialnym zawodów.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz