Od jesieni w Warszawie obowiązkowa jazda z klimą
Rozstrzygnięto przetarg na świadczenie usług transportowych dla niepełnosprawnych warszawiaków. Od października mieszkańcy stolicy będą jeździć dziesięcioma nowymi, klimatyzowanymi samochodami.
Na przetarg wpłynęły zaledwie dwie oferty: od dotychczasowego przewoźnika MPT i od konsorcjum składającego się z trzech firm transportowych: Gama Trans, Sabak i MF Trans.
- Podstawowym kryterium przetargu była cena. Założyliśmy również że chcemy podpisać długoletnią umowę (do 2014 roku) i że zdecydujemy się na podmiot posiadający własny tabor. Dzierżawienie przez miasto taboru od MPT nie było dobrym rozwiązaniem – mówiła Irena Chmiel z Biura Polityki Społecznej Urzędu Miasta.
Ostatecznie zwyciężyło konsorcjum, które zaproponowało lepsze warunki finansowe. Świadczenie usług rozpocznie 1 października. Do tego czasu, na mocy trzymiesięcznej umowy pomostowej, niepełnosprawni warszawiacy będą nadal korzystać z usług MPT.
- Umowę podpiszemy za trzy dni. Planujemy zakup dziesięciu nowych pojazdów. Będą to nowe Citroeny Jumpery, z klimatyzacją i specjalistycznymi najazdami. Samochody są większe, więc komfort jazdy powinien wzrosnąć. Planujemy przejąć od MPT personel, dzięki czemu kierowcy od samego początku będą dobrze znać potrzeby pasażerów – powiedział Marek Samborski z konsorcjum firm transportowych.
Cena usługi przewozowej nie ulegnie zmianie. Podróżująca osoba niepełnosprawna zapłaci zryczałtowaną opłatę w wysokości 15 złotych za 30 przejechanych kilometrów. Pozostałe koszty, w wysokości 3,20 złotych za kilometr, pokryje miasto.
- Do 2014 roku przeznaczymy na ten cel ponad 12 milionów złotych. Daje to średnio 166 000 złotych miesięcznie, czyli 1830 kursów miesięcznie. W porównaniu z 1493 kursami jakie mieliśmy do dyspozycji do tej pory to znaczący wzrost – wyjaśniła Irena Chmiel.
Zmienią się również niektóre zasady przewożenia pasażerów. Najważniejszą zmianą jest wydłużenie czasu pracy przewoźnika. Dotychczas podróż w niedziele nie była możliwa. Teraz ma się to zmienić.
Biuro Polityki Społecznej Urzędu Miasta Warszawy czeka teraz na uwagi użytkowników, aby móc je uwzględnić w nowej umowie z przewoźnikiem. E-mail: sekretariat-bps@warszawa.um.gov.pl
Na zdjęciu: Citroen Jumper, fot: sxc.hu
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz