Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Asystencja osobista coraz bliżej! Rząd opublikował poprawiony projekt ustawy

01.04.2025
Autor: oprac. MR

W styczniu zakończyły się konsultacje publiczne rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. W ich toku do projektu zgłoszono ponad 1000 uwag. Po ich uwzględnieniu ustawa została poddana ulepszeniu i ponownie opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

- Oznacza to, że już lada moment prace wkroczą do Sejmu a wtedy rozpoczniemy intensywne konsultacje w komisji i podkomisji ds. osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego której mam zaszczyt przewodniczyć - tak pojawienie się nowej wersji projektu skomentowala posłanka Maja Nowak (Polska 2050), przewodniczaca Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami.

Polityczka podziękowała w swoim wpisie na Facebooku Pełmocnikowi Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukaszowi Krasoniowi za konsekwentne prace nad ustawą mimo wielu przeszkód oraz Marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni.

Uwagi PFON

Nowy kształt ustawy został poddany analizie przez Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON).

- Bardzo nas cieszy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pomimo uwag Ministerstwa Finansów, twardo stoi na stanowisku, że powinna być możliwość łączenia świadczenia wspierającego z usługą asystencji osobistej. Zgadzamy się co do tego, że nie może tu być zasady albo-albo. Obie formy (finansowa i usługowa) uzupełniają się i mogą tworzyć komplementarny system wsparcia dla osób o największych potrzebach – czytamy na profilu PFON na Facebooku.

Przedstawiciele tej organizacji doceniają też  bardziej precyzyjne regulacje dotyczące stawek godzinowych – uzależnionych od rodzaju wykonywanych przez asystenta czynności i W rozwinięcie regulacje kontraktu trójstronnego i dwustronnego, pomiędzy osobą z niepełnosprawnością i jej asystentem lub pomiędzy asystentem, osobą i instytucją odpowiedzialną za realizację usług asystencki.

Umowy dwójstronne i trójstronne

Ten mechanizm tłumaczył na łamach naszego portalu Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

- To osoba z niepełnosprawnością będzie decydować, kto będzie jej asystentem, wybierając go spośród osób zaproponowanych przez powiat lub działającą na danym terenie organizację pozarządową, będzie mogła też wskazać go bezpośrednio. Kluczową różnicą jest właśnie samozarządzanie — naprawdę ważne jest dla mnie to, że osoba z niepełnosprawnością będzie mogła sama wybrać sobie asystenta, podpisać umowę trójstronną z nim i podmiotem realizującym asystencję na danym terenie i sama zarządzać tym, jak realizowana będzie ta usługa - wskazywał w wywiadzie udzielonym w listopdzie zeszłego roku wiceminister Krasoń.

Są i mankamenty

Jako mankament Forum wskazuje m.in. brak zwiększenia maksymalnej liczby godzin dla osób wymagających najbardziej intensywnego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i rezygnacja z obowiązkowego udziału w składzie ustalającym uprawnienie do asystencji osobistej kogoś z niepełnosprawnością zbliżoną do niepełnosprawności osoby, która chce korzystać z usługi asystencji osobistej.

Projekt ustawy po zmianach wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas