Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polska wspólnie z Marokiem walczy z bezrobociem

19.06.2008
Autor: Marcin Urban Fot. Marcin Urban
Źródło: inf. własna

6 krajów, w tym Polska bierze udział w międzynarodowym projekcie, którego celem jest  analiza i upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, kobiet i osób długotrwale zagrożonych bezrobociem. Efektem projektu będzie opracowanie zbioru najskuteczniejszych metod przeciwdziałania bezrobociu i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Projekt rozpoczął się w 2001 roku. Do udziału w nim włoska organizacja DeLorenzo Formazone zaprosiła partnerów z Hiszpanii, Grecji, Malty, Maroka, Rumunii i Polski. W pierwszym etapie powołano grupę ekspertów, którzy zebrali i przeanalizowali metody stosowane w pracy z osobami niepełnosprawnymi i bezrobotnymi w poszczególnych krajach. Następnie w ramach eksperymentu podjęto próbę upowszechniania dobrych praktyk w Grecji i Maroku. Obecnie projekt jest w fazie ewaluacji. Jego włoscy koordynatorzy, przedstawiciele DeLorenzo Formazione oraz samorządowcy z regionu Kapmania wizytują poszczególne kraje.

- Każdy kraj jest inny i każdy na swój sposób rozwiązuje problemy. We wszystkich krajach znaleźliśmy dobre praktyki – mówi Luigi Ciccarelli z DeLorenzo Formazione. – Kraje takie jak Grecja czy Hiszpania są już przyzwyczajone do korzystania z funduszy Unii Europejskiej. Nowi członkowie Wspólnoty jak Polska i Malta są na dobrej drodze, bo już dużo zrobiły.

Tym co łączy wszystkie kraje, zdaniem Luigi Ciccarellego, jest dążenie do stworzenia zintegrowanego sytemu pomocy dla osób niepełnosprawnych i bezrobotnych. Trend taki można zaobserwować także w Polsce, o czym przedstawiciele DeLorenzo Formazione przekonali się osobiście podczas dwudniowej wizyty w Warszawie. W środę rozmawiali w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. W czwartek zapoznali się z działalnością Integracji i Fundacji Centrum Promocji Kobiet.

- Bardzo ciekawa była prezentacja działań Integracji, ponieważ widać tu, że osoba niepełnosprawna jest objęta kompleksową opieką. Począwszy od informacji, przez pomoc psychologa, doradcy zawodowego po zaproponowanie ofert pracy – uważa Luigi Ciccarelli. – Integracja spaja także różne instytucje, podmioty i osoby niepełnosprawne. To jest właśnie przykład dobrej praktyki – dodaje.

Projekt zostanie podsumowany podczas zaplanowanego na październik we Włoszech spotkania przedstawicieli wszystkich biorących w nim udział krajów. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyło wydanie kompendium dobrych praktyk w dziedzinie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, kobiet i osób długotrwale bezrobotnych. Rezultaty projektu będą sukcesywnie publikowane na stronie www.campaniaforbp.it.

Projekt był finansowany ze środków Regionu Kampania i Unii Europejskiej.

Na zdjęciu: Delegacja z Włoch przez Centrum Integracja Warszawa. Fot. Marcin Urban
Delegacja z Włoch przed Centrum Integracja Warszawa.
Fot. Marcin Urban

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas