Karta parkingowa
Dzień dobry. Jeżeli posiadam orzeczenie o niepełnosprawności na stałe, czy mogę uzyskać kartę parkingową? Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności na stałe. Zaświadczenia o stanie zdrowia posiada symbol D33. Czy schorzenie neurologiczne naczyniak rdzenia kręgowego kwalifikuje mnie do otrzymania karty parkingowej?
Szanowna Pani
Od 2014 roku, zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446) imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności po 1 lipca 2014 r. Znaczenie ma więc data wydania orzeczenia, które jest na stałe.
Ponadto samo posiadanie stopnia niepełnosprawności o symbolu 10-N (schorzenia neurologiczne) nie przesądza o przyznaniu Punktu-9 jako SPEŁNIA, a tym samym o przyznaniu Pani prawa do karty parkingowej. Jeżeli Pani schorzenie powoduje znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, to należy to bardzo dokładnie opisać, gdy staramy się o Punkt-9.
Zgodnie z art. 8 ust 3a pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym kartę parkingową wydaje się osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Czyli aby otrzymać wpis „WYMAGA” lub „SPEŁNIA” w orzeczeniu o niepełnosprawności, musimy wykazać znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Z art. 6b ust 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, iż osoba niepełnosprawna musi spełnić ww. przesłanki określone w art. 8 ust 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).
Jeżeli będzie potrzeba porozmawiania ze mną o ww. kwestii telefonicznie, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).
Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. W każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/.
Zachęcam do zapoznania się także z informacjami na stronie Karty parkingowe – zmiany w pigułce - niepelnosprawni.pl ; Poradnik: Jak zdobyć nową kartę parkingową - niepelnosprawni.pl.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny