Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z protezą na New York Fashion Week

17.02.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. kadr z filmu "I never thought I'd be a model, says Paralympic athlete", youtube.com
Źródło: dailymail.co.uk
na zdjęciu jest popiersie modela z niepełnosprawnością Jacka Eyresa

Po Nathalie Sheypuk, która zachwyciła widzów zeszłorocznego New York Fashion Week, przyszła kolej na pierwszego mężczyznę z niepełnosprawnością, który zaprezentuje swoje talenty podczas tego święta mody.

New York Fashion Week to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie mody. To właśnie tutaj prezentują się najbardziej topowi projektanci i modele. Do tego grona dołączył, jako pierwszy model po amputacji, Jack Eyres, dwudziestopięciolatek z Wielkiej Brytanii, który zaprezentuje na wybiegu kreacje Antonio Urziego. Miłośniczkami tego projektanta są takie gwiazdy jak m.in. Beyonce, Britney Spears i Lady Gaga, która występowała w zaprojektowanych przez niego ubraniach podczas trasy tegorocznej koncertowej „Born this way”.  

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą 

- To niesamowite i nierealne. Nie mogę uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. Być pierwszym modelem po amputacji na pokazie podcza New York Fashion Week. To brzmi jak naprawdę duże wyzwanie - mówił przed odlotem do Nowego Yorku Jack Eyres, który został zaangażowany osobiście przez samego Antonio Urziego.  

Brytyjczyk przyznał, że czuje się lekko przytłoczony tym sukcesem i nie wie, czego może się spodziewać.

- Chcę tylko pokazać, że niepełnosprawność nie musi stanowić dla nikogo przeszkody - zapowiadał model, który nie kryje dumy z uczestnictwa w New York Fashion Week.

- Zawsze powtarzałem, że jeśli już zrobię coś takiego to na sto procent. Chcę żeby ludzie oglądając mnie, doszli do wniosku, że na wybiegach musi prezentować się więcej modeli z niepełnosprawnością. 

Zbawcza amputacja 

Jack Eyres jako szesnastolatek został poddany zabiegowi amputacji z powodu wrodzonego niedorozwoju kości udowej – jego lewa noga była wyraźnie krótsza od drugiej i stanowiła zagrozenie dla normalnego rozwoju mężczyzny, dlatego lekarze zdecydowali się ją usunąć. 

- Dorastanie ze zdeformowaną nogą było bardzo trudne. Nie miałem właściwej struktury mięśniowej przy stawie kolanowym i chodziłem z dużymi problemami - wspomina model - Od siódmego roku życia marzyłem, by pozbyć się chorej nogi, ale musiałem poczekać, aż urosnę. Po amputacji czułem się jak nowonarodzony - dodaje. 

Jak kula śniegowa 

Po zabiegu Jack Eyre mógł wreszcie spełnić swoje marzenia o sporcie i stał się, jak sam przyznaje, fanatykiem fitnessu. Dzięki pracy nad sobą i swoim ciałem mógł rozpocząć karierę modela. To był dla niego strzał w dziesiątkę - podążając od sukcesu do sukcesu dorobił się w końcu tytułu Człowieka Roku, przyznawanego przez magazyn Men’s Health. 

Eyers sam przyznaje, że wiele zawdziecza grupie modelek z niepełnosprawnością Models of Diversity, o których dowiedział się z lektury pism o modzie i zdrowym stylu życia. 

- Poszedłem z nimi na jedną wspólną sesje zdjęciową i wszystko potoczyło się jak kula śniegowa - wspomina model. 

Dziś Jack jest w świecie modelingu prawdziwą gwiazdą, o czym świadczy zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznym New York Fashion Week.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas