Jesień pod znakiem profilaktyki
Dobiegł końca październik, który od kilkudziesięciu lat na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi. W związku z tym, prezydent Rafał Trzaskowski odwiedził miejski szpital przy ul. Madalińskiego specjalizujący się w leczeniu nowotworów kobiet, gdzie spotkał się z kadrą medyczną oraz pacjentkami onkologicznymi. Z kolei listopad to w kalendarzu zdrowotnym, miesiąc poświęcony profilaktyce nowotworów, które dotykają mężczyzn.
- Drogie Warszawianki, Drodzy Warszawiacy, dbajcie o siebie i regularnie się badajcie! W walce z chorobami nowotworowymi najważniejsza jest profilaktyka, dlatego z myślą o zdrowiu mieszkanek i mieszkańców uruchomiliśmy w tym roku nowy, całkowicie bezpłatny program profilaktyki onkologicznej „Sprawdzam!”. W miejskich przychodniach wykonujemy również badania mammograficzne. W naszych szpitalach otaczamy i pacjentki, i pacjentów najlepszą opieką medyczną i wsparciem – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Październik i listopad miesiącami świadomości nowotworów
Jak alarmują specjaliści, rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Każdego roku w Polsce wykrywa się go u ok. 20 tys. pacjentek – w Warszawie ponad 1,2 tys. kobiet rocznie otrzymuje taką diagnozę. Co ważne, nowotwór piersi odpowiednio wcześnie wykryty, jest uleczalny. Dlatego, aby jak najwięcej kobiet regularnie wykonywało badania profilaktyczne od wielu lat w październiku odbywają się akcje i kampanie społeczne nt. zapobiegania i leczenia raka piersi. Dodatkowo, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Z kolei listopad został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W tym celu na całym świecie odbywa się akcja społeczna pn. Movember, której symbolem są wąsy (termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich wyrazów moustache - wąsy oraz November – listopad). Nowotwory jądra i gruczołu krokowego wykrywane są rocznie u blisko 20 tys. mężczyzn, z czego ok. 1 tys. w samej Warszawie. Rak jądra to również najczęściej występujący nowotwór złośliwy u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Stanowi on aż 25 proc. zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej.
Sprawdzam!
W ramach warszawskiego programu „Sprawdzam!” zaplanowano działania edukacyjne w zakresie samobadania piersi i jąder oraz promocję okresowych badań profilaktycznych i zdrowego stylu życia.
- W blisko 90 miejskich poradniach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie całej Warszawy, podczas wizyty lekarskiej pacjenci i pacjentki otrzymają zaproszenie do udziału w zajęciach edukacyjnych dotyczących samobadania piersi i jąder. To prosty sposób na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne – informuje o szczegółach programu „Sprawdzam!” Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Ponadto, w placówkach, gdzie realizowany jest program, pacjentki i pacjenci otrzymują broszury na temat samobadania, badań profilaktycznych oraz roli diety i aktywności fizycznej w profilaktyce nowotworów. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach z mogą odbyć szkolenie z samobadania zaraz po wizycie lekarskiej, albo umówić się w innym, dogodnym dla siebie terminie. W szkoleniach z samobadania mogą wziąć udział wszystkie osoby zapisane w miejskich POZ, które dowiedzą się o akcji również z plakatów czy innych materiałów informacyjnych.
Zajęcia edukacyjne dotyczące samobadania piersi i jąder prowadzi specjalnie przeszkolony w tym celu personel medyczny poradni. Do szkolenia i nauki samobadania jest wykorzystany specjalistyczny sprzęt – anatomiczne modele-fantomy.
Na program promocji zdrowia pn. „Sprawdzam!” miasto planuje przeznaczyć blisko 2,5 mln zł do końca tego roku.
Leczenie onkologiczne w miejskich szpitalach
W miejskich szpitalach znajdują się zarówno oddziały onkologiczne, chirurgii onkologicznej oraz chemioterapii. Kompleksowym leczeniem nowotworów piersi zajmują się m.in. Szpital Grochowski i Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego. Placówka na Mokotowie troszczy się także o pacjentki onkologiczne w ciąży. Szpital specjalizuje się również w wielodyscyplinarnym leczeniu nowotworów kobiecych narządów płciowych.
Zespół specjalistów z oddziału chirurgii ogólnej, onkologicznej i rekonstrukcyjnej Szpitala Grochowskiego zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem zarówno raka piersi, jak również nowotworów tarczycy, czerniaka złośliwego i nowotworów skóry oraz nowotworów układu pokarmowego.
Z kolei Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej współpracuje z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytutem Badawczym. Kadra medyczna z obu placówek zasiada we wspólnych konsyliach onkologicznych, podczas których ustalana jest najlepsza dla pacjenta ścieżka terapeutyczna. W Szpitalu Czerniakowskim, oprócz zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej, przeprowadzane są m.in.: operacje nowotworów piersi wraz z onkoplastyką, resekcje tarczycy, operacje nowotworów przewodu pokarmowego, operacje nowotworów skóry.
Oddział chirurgii onkologicznej funkcjonuje również w Szpitalu Praskim – w placówce znajduje się także pododdział ginekologii onkologicznej (akredytowany ośrodek szkolący Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w zakresie onkologii ginekologicznej) oraz oddział urologii i urologii onkologicznej.
Szpital Wolski, który współpracuje z ośrodkami onkologicznymi, specjalizuje się w leczeniu chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. Ponadto wykonywane są tam m.in. operacje guzów piersi – zarówno łagodnych, jak i raka piersi.
W miejskich podmiotach leczniczych znajdują się również poradnie onkologiczne, które funkcjonują w Szpitalu Grochowskim, Szpitalu św. Rodziny, Warszawskim Szpitalu Południowym, Szpitalu Wolskim, Szpitalu Czerniakowskim oraz placówkach na Pradze-Północ, Bemowie, Ursynowie, we Włochach i na Żoliborzu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz