Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie od decyzji Wojewódzkiego Zespołu od orzeczenia o niepełnosprawności

17.02.2025
Autor: Rafał

Powiatowy Zespół od orzeczenia o niepełnosprawności przyznał mi umiarkowany stopień niepełnosprawności bez karty parkingowej. Odwołałem się od decyzji, iż nie przyznano mi karty. Wojewódzki Zespół zmienił mi stopień na lekki i karta mi się nie należy. Mam schorzenie kręgosłupa - odcinka lędźwiowego, wymagam pomocy drugiej osoby w normalnym funkcjonowaniu, nawet przy ubieraniu się

              Szanowny Panie,

              zalecam rozważenie złożenia odwołania do Sądu. W takich sprawach często sąd przywraca obniżony stopień.  Musi Pan jednak bardzo wnikliwie przygotować się do złożenia odwołania i przedstawić w nim swoje trudności. Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Niepełnosprawność, zgodnie z kryterium ustawowym, to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu (szerzej w tym temacie znajdziemy na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/art,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady )

Jeżeli chcemy utrzymać umiarkowany stopień niepełnosprawności, to musimy wykazać w postępowaniu odwoławczym, iż spełniamy przesłanki do przyznania tego stopnia.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaś zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.:

  1.  niezdolne do pracy,
  2.  zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
  3.  wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Bardzo ważnym w przypadku orzekania jest to, iż jak wynika z obowiązującego prawa ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

              Tak więc znaczenie mają nie tylko same schorzenia i ich ilość, ale także to jak obecnie funkcjonujemy z tymi schorzeniami. Czy stan naszego zdrowia i funkcjonowania kwalifikuje nas do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Trzeba to dokładnie opisać i poprzeć dokumentacją medyczną.  Dodatkowo przy ubieganiu się o kartę parkingową musimy wykazać znacznie obniżone możliwości samodzielnego poruszania się.

              Jeżeli będzie potrzeba porozmawiania ze mną o procedurze sądowej telefonicznie można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. W każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/.

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas