Kalisz w sztuce niepełnosprawnych
09.06.2008
Kilkadziesiąt prac wykonanych przez niepełnosprawnych uczestników warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) i środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) pokazano na otwartej w piątek w Kaliszu pokonkursowej wystawie plastycznej.
Nadesłano 120 prac, z których 20 nagrodzono lub wyróżniono. Pierwsze miejsce i nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdobył WTZ w Kuźnicy Grabowskiej (praca pt. „Kalisz - najcenniejsza wizytówka Polski”). Drugą nagrodę przyznano ŚDS w Nowych Skalmierzycach (praca pt. "Kościół św. Józefa"), a trzecią - WTZ w Kaliszu (praca pt. „Baszta Dorotka").
Wyróżnienia dla autorów najlepszych prac ufundowali także wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Zaprezentowane w kaliskiej hali sportowej prace wykonano w najróżniejszych technikach. Są obrazy, zdjęcia, rzeźby, gobeliny, grafiki i formy łączone. Ich autorzy na swój sposób postrzegają świat, ale nie mogą tego wyrazić mową czy pismem. Z tych powodów niepełnosprawni artyści chętnie malują, rzeźbią i rysują, jak ocenili organizatorzy ekspozycji i konkursu.
- Niepełnosprawni artyści potrafią bardzo pięknie i autentycznie pokazać to, co czują i myślą, a w tych działaniach widać ich piękną duszę - powiedział Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, Stanisław Bronz.
Warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych organizowane są w Polsce od 16 lat. Dla ich uczestników jest to jedyna szansa na rehabilitację zawodową i społeczną, a w konsekwencji - sposób na inne, lepsze życie. W południowej Wielkopolsce WTZ i ŚDS organizowane są przez Fundację „Miłosierdzie”, która jest też organizatorem wielu imprez dla osób niepełnosprawnych z kraju i z zagranicy. Fundacja utrzymuje kontakty z podobnymi organizacjami w Niemczech.
Patronat honorowy nad konkursem sprawował marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski.
W piątek, w kaliskiej hali sportowej, otwarto także wystawę fotografii „Kalisz - najstarsze miasto w Polsce".
Obie ekspozycje można oglądać do 11 czerwca.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz