Dzierżawa miejsca parkingowego pod blokiem dla osoby niepełnosprawnej
Czy właściciel musi wyrazić zgodę na dzierżawę miejsca parkingowego pod blokiem dla osoby niepełnosprawnej? Wcześniej nie było takiego miejsca postojowego, dopiero na moją prośbę wyznaczono miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej. Jednakże, na tym miejscu, każdy może postawić samochód. Stąd moje pytania: czy właściciel może napisać numer rejestracyjny mojego samochodu? Czy mogę dzierżawić to miejsce parkingowe, a właściciel powinien wyrazić zgodę?
Szanowna Pani, jeżeli miejsce parkingowe zostało wyznaczone zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. to jest miejscem postojowym ogólnie dostępnym dla wszystkich. Z tego względu właściciel terenu nie ma obowiązku wyrażania zgody na dzierżawę takiego ogólnodostępnego miejsca. Przede wszystkim też, wydaje się, że nie ma prawa do takich działań. Natomiast jeżeli właściciel dysponuje miejscami postojowymi, które można wydzierżawić i przekazać do wyłącznego użytku konkretnym osobom to nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pani takie miejsce wynajęła.
Na terenie wielu wspólnot mieszkaniowych są parkingi, gdzie miejsce postojowe jest przypisanedo konkretnej osoby (wynajem miejsca) niezależnie od tego czy jest osobą z niepełnosprawnością.
Pytanie, które Pani zadała jes tbardzo ogólne. Nie zawiera informacji o całokształcie sytuacji. Kilka dni temu miałem rozmowę w podobnym temacie jak w Pani przypadku i musiałem mojego rozmówcę wypytać o wiele dodatkowych aspektów. Dopiero wtedy udało się ustalić stan faktyczny sprawy i w jakiś sposób doradzić. Dlatego jeżeli chciałaby Pani porozmawiać o tej kwestii bardziej szczegółowo to zapraszam do rozmowy telefonicznej.
Jeżeli będzie potrzeba porozmawiania ze mną o ww. kwestii telefonicznie, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).
Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. W każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/.
Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny