Znaczny stopień niepełnosprawności a praca
Mam wpisane w orzeczeniu: wskazania, dotyczące odpowiedniego zatrudnienia - niezdolność do pracy. Czy mimo to mogę pracować? Czy są jakieś przepisy, które to normują?
Szanowna Pani, tak. Może Pani podjąć zatrudnienie. Należy stwierdzić kategorycznie, że w prawie polskim w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością nie ma zakazu pracy.
Art. 65. 1. Konstytucji RP stanowi wprost, że Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki od tej zasady określić może jedynie ustawa.
Natomiast zgodnie z Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, która przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 roku, a rząd Polski podpisał ją 20 marca 2007 r. i ratyfikowana została 6 września 2012r., w artykuł 27 Praca i zatrudnienie, jest stwierdzone, że Państwa Strony uznają prawo osób niepełnosprawnych do pracy, na zasadzie równości z innymi osobami; obejmuje to prawo do możliwości zarabiania na życie poprzez pracę swobodnie wybraną lub przyjętą na rynku pracy oraz w otwartym, integracyjnym i dostępnym dla osób niepełnosprawnych środowisku pracy. Państwa Strony będą chronić i popierać realizację prawa do pracy, również tych osób, które staną się niepełnosprawne w okresie zatrudnienia, poprzez podjęcie odpowiednich kroków, w tym na drodze ustawodawczej.
Również ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy w art. 10. § 1. stanowi, że Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Warto zauważyć jednocześnie, że kodeks pracy nie reguluje w jakiś szczególny sposób podejmowania zatrudnienia przez osoby z niepełnosprawnością, gdyż jego przepisy mają takżezastosowanie do pracowników będących osobami z niepełnosprawnością.
Szczególne uregulowania dotyczące kwestii podejmowania zatrudnienia przez osoby z niepełnosprawnością zawiera ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w art. art. 4 ust. 5 ww. ustawy
Z powołanych powyżej przepisów wynika więc wprost, iż nie ma zakazu pracy dla osób z niepełnosprawnością. O zatrudnieniu osoby na danym stanowisku pracy decyduje lekarz medycyny pracy.
Jeżeli będzie potrzeba porozmawiania ze mną o sprawie, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).
Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. W każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/.
Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny