Głód sztuki
Dwoje artystów, dwa światy, dwie różne wizje artystyczne, ale tak samo silna pasja twórcza i wrażliwość na świat, światło i kolor. Teresa Przydatek i Zbigniew Ożadowicz to artyści, których prace można oglądać w naszej internetowej galerii twórczości pod adresem: tworczosc.integracja.org.
On tworzy oniryczne, pełne niedopowiedzeń i ekspresji obrazy, które silnie oddziałują na wyobraźnię. Z łatwością potrafi oddać charakterystyczne rysy twarzy portretowanych i nadać im psychologiczną głębię.
Malowane przez Zbigniewa Ożadowicza postaci dematerializują się w świetle lub mroku, budzą w widzu przeczucia tajemnicy i samotności, innym razem spokoju i ciepła. Po mistrzowsku operuje kolorem, czyniąc z niego silny środek ekspresji.
Zbigniew Ożadowicz ,,Rozdwojenie jaźni”, olej, płótno 80x80 cm, 2023
Ona ze swobodą porusza się po różnych stylach i gatunkach. Z równą łatwością maluje obrazy abstrakcyjne, pejzaże i martwe natury. Rzut oka na galerię prac Teresy Przydatek pozwala stwierdzić, że artystką kieruje prawdziwy głód twórczy. Nie ogranicza się tylko do malarstwa – fotografuje, haftuje, rzeźbi, zajmuje się rękodziełem. Od kilku lat jej nową pasją jest też teatr.
Teresa Przydatek, „bez tytułu”, 2016
Sztuka pojawiła się w życiu obojga już w młodości, choć nigdy nie zajmowali się nią zawodowo.
Gdy Zbigniew Ożadowicz po dwuletniej nauce malarstwa, rysunku i kompozycji nie dostał się na studia, odłożył pędzle i farby na ponad 30 lat. Przełom nastąpił dopiero w 2020 r., kiedy wrócił do olejnego malarstwa sztalugowego.
Zbigniew Ożadowicz „Ucieczka do Egiptu”, olej, płótno 74x60 cm, 2024
Teresa Przydatek mieszka i tworzy w Poniatowej w woj. lubelskim. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie w 1969 r. Przez większość życia zawodowego pracowała jako dekorator, równolegle realizowała swoje twórcze zainteresowania.
Oboje nie poprzestają na samym akcie tworzenia, aktywnie uczestniczą w życiu artystycznym – biorą udział w konkursach artystycznych, zdobywają nagrody i wyróżnienia, swoje prace pokazują na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Teresa Przydatek po przejściu na emeryturę swoją wiedzę stara się przekazywać dzieciom, młodzieży i dorosłym, organizując warsztaty. Mimo wielu problemów zdrowotnych i groźby utraty wzroku (czerniak oka i inne schorzenia związane ze wzrokiem) uczestniczy w plenerach, akcjach charytatywnych, należy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku i grupy teatralnej.
Teresa Przydatek „Niebieskie ptaki”, akryl na płótnie
Zbigniew Ożadowicz od czasu powrotu do malarstwa wciąż szlifuje swój warsztat, wystawia dzieła i otrzymuje nagrody. Namalował ponad 120 obrazów. Znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych.
- Tworzenie pozwala mi patrzeć bardziej optymistycznie na świat. Z racji mojego wieku boję się, że nie będę mogła zrealizować wszystkich swoich planów – wyznaje Teresa Przydatek.
Zbigniew Ożadowicz skromnie mówi, że „ciągle ma nadzieję, iż kiedyś namaluje dobry obraz”.
Zbigniew Ożadowicz „Sabina i...rock and roll”, olej, płótno 71x58 cm, 2024
Jeżeli tworzysz – malujesz, fotografujesz, rzeźbisz, piszesz lub masz inną pasję, którą chcesz zaprezentować, dołącz do naszej internetowej galerii twórczości na stronie: tworczosc.integracja.org.
Wszystkie prace nadesłane do 8 listopada br. pokażemy na telebimach podczas 29. Wielkiej Gali Integracji w warszawskiej Arenie Ursynów 16 listopada 2024 r.
Artykuł pochodzi z numeru 4/2024 magazynu „Integracja”.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz