508 10 44 26 - PULMOFON
Osoby zainteresowane problematyką astmy, alergii i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) mogą korzystać ze specjalnego telefonu informacyjnego. Pod numerem 0 508 10 44 26 w dni powszednie w godz. 8.00 – 18.00 dyżurują lekarze i eksperci Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę (TPChA).
Telefon został uruchomiony z myślą o pacjentach i specjalistach związanych z leczeniem tych chorób: lekarzach, pulmonologach, rehabilitantach, dietetykach, a także o rodzinach i najbliższym otoczeniu chorych. Infolinia służy edukacji osób zainteresowanych nie tylko tą problematyką, ale również skutkami i przeciwdziałaniem palenia papierosów.
Pod numerem telefonu 0 508 10 44 26 będzie można także zasięgnąć szczegółowych informacji na temat Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „Astma – Alergia - POChP. Chory – Lekarz - Pielęgniarka. Edukacja Chorych”, która odbędzie się w 25-28 czerwca 2008 w Warszawie (hotel Novotel Okęcie).
Konferencja adresowana jest jednocześnie do lekarzy, pielęgniarek i chorych. Jej główną ideą jest tworzenie i działanie w praktyce interdyscyplinarnych zespołów terapeutycznych w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma czy POChP. Tym samym konferencja włącza się w nurt współczesnej medycyny, gdzie leczy zespół specjalistów (lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, dietetyk i inni), a niezwykle ważna staje się współpraca z chorym, jego wiedza o chorobie i odpowiedzialność za własne zdrowie.
Podstawowymi pięcioma celami konferencji są: uświadomienie konieczności edukacji chorych, propagowanie rehabilitacji pulmonologicznej, opieki paliatywnej w nieuleczalnych chorobach układu oddechowego, jak najszerszego wprowadzenia zakazu palenia papierosów, a także stworzenia możliwości wprowadzenia dla pielęgniarek specjalizacji z pulmonologii.
Program konferencji obejmuje trzy dni spotkań, w trakcie których uczestnicy wysłuchają kilkudziesięciu wystąpień przygotowanych przez ponad 20 wykładowców z Polski i z zagranicy. Zaproszonych jest wielu wybitnych naukowców z całego świata – z Europy (Grecji, Włoch, Wielkiej Brytanii) i Kanady. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami m.in. w prowadzeniu grup wsparcia i programów edukacyjnych dla chorych. Planowany jest udział kilkuset osób – lekarzy, pielęgniarek, specjalistów z różnych dziedzin i pacjentów. Patronat nad Konferencją objął Minister Zdrowia.
Konferencja jest organizowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Towarzystwo Przyjaciół Chorych na Astmę, Warszawski Uniwersytet Medyczny - Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu i Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, we współpracy z Europejską Federacją Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne (EFA - European Federation of Allergy and Airways Diseases Patients Associations), która tegoroczny zjazd postanowiła przeprowadzić w Polsce.
Astma, alergie i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroby, na które cierpi coraz więcej chorych w Polsce i na świecie. Według Światowej Inicjatywy dla Astmy (GINA) na astmę choruje ponad 300 mln ludzi na świecie. Obecnie nazywane są już chorobami cywilizacyjnymi, gdyż zaobserwowano, że w krajach o wysokim stopniu rozwoju gospodarczego szybciej wzrasta liczba chorych. W ciągu dekady liczba chorych wzrasta tam przeciętnie nawet o 50 proc. W Polsce na tę chorobę cierpi już 3 miliony osób, a zatem jest to poważny problem społeczny i ekonomiczny.
Więcej informacji na stronie Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę www.astma.waw.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz