Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Europejski sukces poznańskiego Stowarzyszenia „Start”

05.02.2015
Autor: inf. pras.
dłoń niepełnosprawnego dziecka przy małej piłce, którą trzyma dorosły

Od ubiegłego roku, po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej wspierane są również inicjatywy sportowe. W prestiżowym konkursie „Erasmus+ Sport” zakwalifikował się projekt Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „START”.

Międzynarodowy program „Erasmus+ Sport” oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze sportu w Europie. Zgodnie ze strategicznymi dokumentami europejskiej polityki, program ma przyczynić się do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.

Dofinansowano tylko 2 polskie projekty

W ramach konkursu organizator EACEA (ang. „Education, Audiovisual and Culture Executive Agency”) otrzymał 406 wniosków, w tym 26 z Polski. Tylko 42 projekty uzyskały dofinansowanie, wśród nich - 2 z Polski: projekt pt. „BOCCIA – podnoszenie jakości życia osób niepełnosprawnych i ich środowiska przez paraolimpijską dyscyplinę sportową Boccia”, zgłoszony przez Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Poznaniu oraz „Let's dance together!” zgłoszony przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
 
Poznański projekt, realizowany będzie przez 6 organizacji pozarządowych z Bułgarii, Grecji, Macedonii, Turcji, Gruzji oraz Polski. Skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, specjalistów, wolontariuszy, animatorów i osób pracujących na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością.

Życiowa aktywizacja

Przedsięwzięcie wykorzystuje dyscyplinę paraolimpijską Boccia, w której promowaniu i rozwoju Stowarzyszenie „Start” ma wieloletnie doświadczenie. Priorytetem projektu jest „promocja wolontariatu sportowego, włączenia społecznego, równych szans i aktywności fizycznej pozytywnie wpływającej na zdrowie poprzez wzrost udziału w sporcie”.
 
Z kolei cele są związane z przeniesieniem skutecznych rozwiązań aktywizujących życiowo osoby z niepełnosprawnością, które sprawdziły się w Polsce do krajów partnerskich oraz ze zwiększeniem udziału i równego dostępu do sportu dla wszystkich. Do tego wykorzystane zostaną formy m.in. licznych szkoleń, pozyskiwania wolontariuszy – animatorów aktywnego życia osób z niepełnosprawnością czy wdrożenia stałych treningów Bocci w krajach organizacji partnerskich.
 
Projekt „Startu” jest konsekwencją poprzednich międzynarodowych działań, realizowanych w mniejszej skali, m.in.: „Olimpizm a integracja młodych ludzi poprzez edukację” w ramach Programu EU - Comenius Regio - projekt międzynarodowy Polska - Bułgaria  2010-2012 oraz „Let’s start with START”  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - projekt międzynarodowy Polska - Bułgaria  2013 – 2014.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas