Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dworzec Centralny zmienił oblicze

03.06.2008
Autor: Marcin Urban
Źródło: inf. własna

Przyciągają wzrok intensywnymi barwami, dadaistyczną naiwnością i emanującą z niej radością życia. W holu głównym Dworca Centralnego w Warszawie można oglądać prace artystów niepełnosprawnych. Wystawa będzie prezentowana do końca czerwca.

Na wystawie zebrano prace laureatów dwóch edycji konkursu ''Świat Nikiforów'', w sumie 20 barwnych obrazów, które wybrano z kilkuset nadesłanych. Ich twórcami są podopieczni warsztatów terapii zajęciowej z całej Polski. Prace stanowią zwierciadło emocji towarzyszących niepełnosprawnym artystom w codziennej obserwacji otaczającej ich rzeczywistości. Część z nich to refleksje na temat świąt Bożego Narodzenia.

- Ta sztuka ma w sobie bardzo dużo ciepła. Odwołuje się do intelektu, ale przede wszystkim do emocji - tłumaczy David Sypniewski, autor aranżacji wystawy. - Mam nadzieję, że ludzie będą się uśmiechać i poczują się lepiej dzięki tej wystawie.

Inspiracją do ogłoszenia konkursu ''Świat Nikiforów'' był film Ambasadorów Wspólnej Drogi - Joanny Kos-Krazue i Krzysztofa Krauze - ''Mój Nikifor''.

- Nieszczęściem naszym jest to, że jak my malujemy, ludzie dorośli, spętani całym tym światem, to próbujemy coś udawać, coś naśladować, coś musi to przypominać. A te obrazy są wolne od tego – uważa Krzysztof Krauze.

Wystawa jest częścią wieloletniego programu społecznego realizowanego przez Fundację ''Wspólna Droga''.

- Dzięki temu programowi chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne to nie tylko osoby potrzebujące pomocy, ale także osoby, które tej pomocy mogą udzielić innej grupie potrzebujących – mówi Kinga Szymańska, koordynatorka programów społecznych.

Artyści niepełnosprawni nieodpłatnie przekazują swoje prace Fundacji. Ta wykonuje z nich kartki pocztowe, które następnie sprzedaje firmom, lub wystawia na aukcje charytatywne. Uzyskany w ten sposób dochód przeznaczany jest na realizację projektów edukacyjnych adresowanych do dzieci wychowujących się na ulicy.

- Najbardziej zależy mi na tym, byśmy poczuli, że jesteśmy razem. Osoby niepełnosprawne bez pomocy innych osób po prostu nie zaistnieją – twierdzi Małgorzata Mularczyk, prezes Fundacji ''Wspólna Droga''.

Fundacja Wspólna Droga – United Way Polska - wspiera, poprzez granty, dary rzeczowe i usługi, ponad 100 społecznych organizacji partnerskich, które prowadzą zajęcia rehabilitacyjne, organizują wyjazdy integracyjne lub kupują sprzęt medyczny. Środki finansowe na ten cel pozyskiwane są dzięki współpracy z blisko 60 firmami partnerskimi oraz z darowizn od osób indywidualnych.

Na zdjęciu: Małgorzata Mularczyk i Krzysztof Krauze
Małgorzata Mularczyk prezentuje album z pracami artystów niepełnosprawnych. Obok Krzysztof Krauze.

Na zdjęciu: wystawa ''Nikifory 2008''

Na zdjęciu: Agata Oczkowska ''Radość''
Agata Oczkowska ''Radość''

Na zdjęciu: wystawa ''Nikifory 2008''

Na zdjęciu: wystawa ''Nikifory 2008''

Fot. Marcin Urban

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas