Ulga rehabilitacyjna
Moja mama ma stopień niepełnosprawności umiarkowany (04-O, 03-L). Czy może odliczyć sobie zakup zastrzyków zleconych przez lekarza ortopedę? Czy musi znowu wystać w kolejce, aby dopisali jej nastepną chorobę w orzeczeniu o niepełnosprawności? A czy może odliczyć transport (jest współwłaścicielem pojazdu) na zabiegi rehabilitacyjne?
Szanowna Pani,
Osoba z niepełnosprawnością może odliczyć wydatki poniesione na zakup leków. Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu, a kwotą 100 zł. Warunkiem skorzystania z odliczenia jest posiadanie zaświadczenia, wydanego przez lekarza specjalistę, o konieczności stosowania leków na stałe lub czasowo. Nie ma ustalonego wzoru takiego zaświadczenia. Konieczne jest także posiadanie faktur z apteki, potwierdzających dokonanie zakupu. Odliczenie dotyczy wyłącznie zakupu leków, a nie np. suplementów diety.
Pani mama może także odliczyć użytkowanie samochodu osobowego, związane z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, jeśli jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy. Maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym to 2280 zł.
W przypadku odliczenia opłat z tytułu używania samochodu osobowego do potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne nie jest wymagane posiadanie dokumentów potwierdzających wysokość wydatków.
Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik musi przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych (w związku z wyjazdami na nie samochodem).
Dlatego należy zbierać dokumenty potwierdzające odbycie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, np. zaświadczenia, karty wypisowe itp.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk
Doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie