Prezydent Poznania wydał przełomowe zarządzenie
Prezydent Miasta Poznania podpisał ''Zarządzenie w sprawie wymogów, jakim powinny odpowiadać przejścia dla pieszych, przejścia podziemne, przejścia nadziemne, przystanki komunikacji publicznej i chodniki". Tym samym Poznań stał się pierwszym miastem, w którym władze znacząco wpływają na kreowanie przestrzeni miejskiej, wolnej od barier architektonicznych.
Z inicjatywy Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy współpracy z pracownikami urzędu, powstał dokument stanowiący zbiór wymogów mających znacznie poprawić dostępność i bezpieczeństwo niepełnosprawnych mieszkańców.
Oczekiwaniem władz miasta jest, aby architekci, projektanci, urbaniści, wykonawcy i inne osoby mające wpływ na kreowanie przestrzeni miasta stosowały w opracowywanych projektach odpowiednie zasady. Przyczyni się to do stopniowego niwelowania barier architektonicznych, będzie także sprzyjać aktywizacji i integracji osób z niepełną sprawnością. Szczegółowe opisy, charakteryzujące idealny wygląd np. przejścia dla pieszych lub chodnika, zostały wzbogacone rysunkami.
Dokument ten jest swego rodzaju uzupełnieniem prawa budowlanego, które gwarantuje dostępność, ale nie definiuje wielu szczegółów istotnych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku czy ruchu. Standardem będzie w Poznaniu montowanie, przy okazji budowy lub modernizacji przejść dla pieszych, sygnalizatorów dźwiękowych i mat wypukłych ułatwiających poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.
Panorama Poznania
Fot. Wikimedia Commons
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz