Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Einstein i Newton cierpieli na autyzm

Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Oksford odkryli, że u Einsteina i Newtona występowały objawy typowe dla syndromu Aspergera.

Ludzie z zespołem Aspergera często uznawani są za ekscentrycznych. Brakuje im także umiejętności społecznych, mają obsesję na punkcie skomplikowanych zagadnień i mogą mieć problemy z komunikacją z otoczeniem.
Wyniki ostatnich badań sugerują, że Einstein, twórca teorii względności oraz Newton, odkrywca praw grawitacji, posiadali wymienione wyżej cechy.
Zdaniem naukowców u Einsteina objawy syndromu Aspergera występowały już w dzieciństwie, a w przypadku Newtona można było obserwować klasyczne symptomy choroby.
Już jako dziecko Einstein był samotnikiem i często obsesyjnie powtarzał pojedyncze zdania. Prowadząc wykłady swoim zachowaniem notorycznie wprawiał słuchaczy w zakłopotanie.
Newton prawie się nie odzywał i był tak zaangażowany w swoją pracę, że często zapominał o jedzeniu. Nieliczne grono przyjaciół jakie posiadał  traktował obojętnie albo wręcz wrogo i agresywnie. Kiedy nikt nie pojawiał się na jego wykładach, przemawiał do pustego pokoju. W wieku 50 lat przeżył załamanie nerwowe.
Według innej teorii, zachowanie interpretowane jako objawy syndromu Aspergera, można wytłumaczyć wysokim poziomem inteligencji obu naukowców.
Profesor Simon Baron-Cohen z Cambridge, jeden z naukowców przeprowadzających badania, uważa, że osoby cierpiące na zespół Aspergera mogą odnosić ogromne sukcesy, jeżeli tylko znajdą dla siebie odpowiednie miejsce. Jego zdaniem, dzięki analizie tego problemu, będzie można pomóc chorym osobom.

Zespół (syndrom) Aspergera (Asperger Syndrome - AS) to zaburzenie rozwojowe o podłożu neuro-biologicznym mieszczące się w spektrum autyzmu. Charakteryzuje się upośledzeniem podstawowych umiejętności społecznych i komunikacyjnych, komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Osoby z AS często mają skłonność do powtarzania określonych zachowań i zainteresowania wąsko wyspecjalizowanym tematem. Mocną stroną osób z AS jest zapamiętywanie faktów, dat, postaci. Wiele z nich posiada uzdolnienia matematyczne (def. na podstawie materiałów ASPEN - Asperger Syndrom Education Network)
Więcej informacji o zespole Aspergera możesz znaleźć:

ASPEN http://www.aspennj.org/
Inny świat - Życie z Zespołem Aspergera w rodzinie http://asperger.republika.pl/index.htm
Fundacja Synapsis http://www.synapsis.waw.pl/
Autyzm.pl http://www.autyzm.pl/

Opracowanie: Joanna Pertkiewicz, na podst. art. Einstein and Newton 'had autism', BBC News UK Edition, 30 kwietnia 2003.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Autyzm Einsteina
    Renata
    06.11.2021, 22:28
    Mniej więcej 25 lat temu "zdiagnozowano" u Einsteina dysleksję (późno zaczął mówić w wieku 6 lat ponoć, tym samym jakby przypisano dyslektykom opóźnienie mowy). Obecnie postawiono mu diagnozę -autyzm. Dla podniesienia wiarygodności w tym względzie zastosowano powszechnie stosowany sposób- "zdaniem naukowców" Chciałabym wiedzieć co to za naukowcy , jakie przeprowadzili oni badania naukowe stwierdzające u Einsteina i Newtona autyzm, czy też Zespół Aspergera. Ciekawe kiedy " naukowcy " ;) stwierdzą u Einsteina afazję. Afazja jest na topie. ;) O, j te nasze nauki społeczne. :( Zbyt często dla podparcia swojej tezy używa się w nich zdania- zdaniem naukowców. I co? Wówczas ta teza brzmi wiarygodnie? A mnie nie pasuje Pan Einstein do szufladki - autyzm., czy też asperger. Zastanawia mnie, czy ktoś , kto publicznie wygłasza ( ktoś puścił plotkę, wile osób rozpowszechnia te ploty po całym świecie)i o nim taką opinię zapoznał się z jego twórczością . Nie dotyczyła ona wyłącznie fizyki. Wg mnie Pan Einstein był genialnym fizykiem, muzykiem, wrażliwym człowiekiem- z wrażliwością artysty- znawcą człowieka i jego psychiki.
    odpowiedz na komentarz
  • Słaba strona
    Kk
    18.05.2021, 09:30
    Słaba strona bardzo mało mowi
    odpowiedz na komentarz
  • Ekhem
    ZA
    30.05.2019, 11:54
    "Mocną stroną osób z AS jest zapamiętywanie faktów, dat, postaci." - to zdanie wprowadza w błąd, jakoby asperger oznaczał idealną pamięć. Nie, ta dotyczy tylko ich "specjalizacji". Taki Einstein choćby za cholerę nie zapamiętywał imion.
    odpowiedz na komentarz
  • to ja
    Monia
    16.01.2017, 18:14
    Zespół Aspergera / czy jak tam go by nazwać, ISTNIEJE /. Ja też nie odczuwam potrzeby kontaktów z innymi. Bo najlepiej czuję się sama ze sobą. Uwielbiam poezję, piszę wiersze i prozę. Jestem po trzech rozwodach. Bo nie potrafię współżyć i współbrzmieć z innymi. Wolę być sama. Bo jak jestem sama , to wiem że nikt mnie nie ogranicza. I czuję się wolna.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas