Niepełnosprawni turyści są bardziej wnikliwymi obserwatorami świata
Taki wniosek można wyciągnąć z konferencji ''Turystyka i krajoznawstwo niepełnosprawnych, czyli wędrować każdy może…'', na której spotkali się naukowcy, studenci i członkowie organizacji pozarządowych działający na rzecz upowszechniania turystyki wśród osób niepełnosprawnych. Uczestnicy spotkania w Zielonej Górze próbowali także ustalić, czy Polska jest przygotowana do obsługi wszystkich turystów.
Sekretarz Generalny ZG PTTK Andrzej Gordon omówił kształtowanie się turystyki w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Obecnie PTTK przygotowuje ogólnopolską bazę danych, w której zostaną umieszczone informacje na temat miejsc użyteczności turystycznej na terenie Polski. Baza będzie zawierać istotne informacje dotyczące przystosowania placówek do potrzeb niepełnosprawnych turystów. Więcej informacji na ten temat oraz bazę ośrodków turystycznych można znaleźć na stronie internetowej http://turystykadlawszystkich.pl
Prof. zw. dr hab. Kazimierz Denek współpracujący z młodzieżą akademicką z Klubu PTTK Edukacji Krajoznawczej i Regionalizmu, uświadomił słuchaczom, rangę krajoznawstwa w turystyce. Nawiązując do przedmówcy pokazał, że niepełnosprawny turysta w niczym nie ustępuje innym, a często nawet dużo więcej wynosi z wędrówki.
Prof. dr hab. Jan Grzesiak podkreślał znaczenie patriotyzmu, także w turystyce niepełnsprawnych. Tego typu postawy kształtować należy od najmłodszych lat. Zagadnień związanych z ochroną praw niepełnosprawnych dotyczyło wystąpienie prof. zw. dr hab. inż. Tadeusza Bilińskiego. Problematykę tę kontynuował dr Wojciech Robaczyński, omawiając prawne aspekty turystyki niepełnosprawnych. Pokazał on mechanizmy regulujące te kwestie w kodeksie prawa.
O działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i prowadzonych kampaniach społecznych opowiedziała dyrektor Centrum Integracja Zielona Góra – Elżbieta Smykał. Witold Gostyński, natomiast, omówił dzieje powstania przewodnika turystycznego dla niepełnosprawnych po Poznaniu.
Dagmara Goraś z Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach zapoznała zebranych z koncepcją ogrodu dydaktycznego dla niepełnosprawnych. Więcej szczegółów na temat ogrodu można znaleźć na stronie www.bolestraszyce.com.
Dr Katarzyna Kochan podjęła temat związany z używaniem języka migowego podczas wypraw turystycznych, a dr Anna Kołodziejczak, pracownik naukowy UAM w Poznaniu, omówiła wyniki badań, dotyczące jakości danych oferowanych przez internetowe portale turystyczne.
Kilka wystąpień dotyczyło doświadczeń przewodników pracujących z osobami niepełnosprawnymi na turystycznym szlaku, inne zaś wędrówek niepełnosprawnych w tekstach literackich i stereotypów starości.
Podczas konferencji studenci i młodzi adepci krajoznawstwa otrzymali Certyfikat Młodego Publicysty-Krajoznawcy za debiut w kwartalniku „Wędrujemy”. Wręczono także medale PTTK ''Za pomoc i współpracę''.
Konferencję uświetnił koncert plenerowy pt. ''Odgłosy wiosny'' w wykonaniu muzyków Filharmonii Zielonogórskiej im Tadeusza Bairda pod batutą Czesława Grabowskiego.
Organizatorem konferencji był Klub Edukacji Krajoznawczej i Regionalizmu, przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie.
Uczestnicy konferencji
Fot. Rafał Predko
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz