Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sprzeciw wobec "zakazu" śpiewania dla astmatyków

06.05.2008
Autor: oprac. Marcin Urban
Źródło: serwisonoff.pl

6 maja, z okazji Światowego Dnia Astmy rusza akcja wokalna dla chorych na astmę i sympatyków - "Co tchu".

logo akcji "Co tchu" składa się z konkursu wokalnego dla chorych na astmę oraz cyklu autorskich warsztatów wokalnych. Akcja trwa do końca wakacji. Za pośrednictwem strony www.serwisonoff.pl każdy chory na astmę może przesłać swoje próby i występy, natomiast chętni, zarówno astmatycy, jak i sympatycy akcji, podczas warsztatów wokalnych, mogą skorzystać z nauki śpiewu z profesjonalnym trenerem, Anną Przybysz, która też choruje na astmę, ale udowadnia, że mimo tej choroby można mieć piękny głos, można cieszyć się niespożytą energią i być szczęśliwym. Każdy uczestnik konkursu wokalnego bierze udział w plebiscycie internautów prowadzonym także na stronie www.serwisonoff.pl. Troje najpopularniejszych wykonawców zdobędzie możliwość nagrania utworu na płytę w profesjonalnym studio nagraniowym.

Celem akcji "Co tchu" jest "veto" wobec mylnego przekonania, że chory na astmę nie może śpiewać, bo ogranicza go jego choroba, źle oddycha i ma słaby głos. "Co tchu" ma również integrować i dawać radość. "Co tchu" zaprasza osamotnionych w chorobie do wspólnego poznawania astmy, ma ośmielić i oddać głos tym, którym go często brakuje.

Jeżeli astma jest prawidłowo leczona, chory przestrzega zaleceń lekarskich i ma odpowiednio dobrane leki, to może, a nawet powinien pochwalić się swoim niepowtarzalnym głosem. Skuteczna terapia, która nie powoduje działań niepożądanych pozwala głęboko i dobrze oddychać oraz mieć prawdziwie dźwięczne i mocne brzmienie.

- Jeżeli akcja ma ośmielić tych ludzi do funkcjonowania publicznego z chorobą, która ich trapi, jeżeli ta akcja ma pokazać, że luksus leczenia polega w tej chwili na tym, że działań niepożądanych jest mało, to ona się wpisuje w nasze potrzeby lekarskie – pomocy pacjentom – ocenia prof. Władysław Pierzchała, prezydent Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Konkurs wokalny w ramach "Co tchu" przeznaczony jest wyłącznie dla osób chorych na astmę, natomiast warsztaty wokalne są otwarte dla wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 7 czerwca br. w Gdańsku, podczas Pikniku Zdrowia Akademii Medycznej. Kolejne warsztaty planowane są podczas wakacji. Inicjatorem akcji "Co tchu" jest firma Nycomed, a patronem i "dobrym duchem" Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

- Każdy środek, który poprawi akceptowalność choroby, umiejętność życia z takim problemem, w tym taka akcja, jest godny najszczerszego poparcia, bo to jest bardzo ważne - uważa prof. Marek Kulus, kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego i Katedry Pediatrii w Szpitalu Klinicznym AM przy ul. Działdowskiej w Warszawie, przewodniczący PTA - oddział mazowiecki, specjalista w leczeniu astmy u młodzieży. - Młodzież się zmienia i akcje muszą nadążać za trendami. Myślę, że akcja "Co tchu" znakomicie wpisuje się w modę i mam nadzieję, że to będzie strzał w dziesiątkę. Każda działalność edukacyjna, przy okazji, której można podkreślać konieczność odpowiedniego, właściwego leczenia jest bardzo cenna i niezwykle istotna. W końcu, kiedy nawet na forum internetowym spotykają się ludzie, którzy żyją wspólnym problemem, to nie czują się oni osamotnieni, nawiązują szersze więzi, porozumienie, buduje się poczucie, że nie jest się wyizolowanym. Myślę, że jest to bardzo ważna cecha tej akcji - dodaje prof. Marek Kulus.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas