Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od początku lat 90. 5. maja co roku jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.
Halina Bortnowska – Dąbrowska - publicystka, ekumenistka, działaczka społeczna, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - o dyskryminacji osób niepełnosprawnych w wywiadzie dla Integracji powiedziała:
''Pragnęłabym, aby ''dyskryminacja'' kojarzyła się nam nie tylko z aktami ksenofobii, antysemityzmu, czy nierównością praw kobiet i mężczyzn. To słowo powinno przywodzić nam na myśl także człowieka – poniżanego, bo chorego, mniej sprawnego, albo raczej obciążonego dodatkowo trudnościami do pokonania. ''Jestem dyskryminowany'' znaczy ''czuję się odepchnięty, niepotrzebny, nieuszanowany''. Znam wiele osób niepełnosprawnych. Sama powoli tracę wzrok, siły, więc się właśnie taką osobą staję. Bywa, że czuję się jakby odrzucona przez rzeczywistość nie zaplanowaną dla osób takich, jak ja. To, co kiedyś robiłam ot tak, np. zakupy, teraz wymaga szczegółowego planowania. A ludzie? Ufam, że jeśli odrzucają innych, to dlatego, że brakuje im empatycznej wyobraźni – zmysłu odgadywania czyichś potrzeb. Zamiast odrzucić pomyślmy, dlaczego ktoś czeka na pomoc. Jeśli o nią nie prosi, zamiast narzucać się, spytajmy, czy możemy się na coś przydać. Dyskryminowani – odrzuceni może poczują się odrobinę lepiej, gdy pomyślą, że zwykle krzywdzą ich ci, którzy nie są podli z natury, ale sami kiedyś zostali skrzywdzeni.''
Fot. www.bortnowska.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz