Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomoc w napisaniu odwołania o stopniu niepełnosprawności do sądu

04.03.2015
Autor: Arkadiusz

PYTANIE

Witam, jestem po resekcij jelita grubego od 1996 r. i od tego czasu miałem umiarkowany stopień niepełnosprawności. Niedawno stawałem na komisję i pani doktor orzecznik dała mi lekki stopień. Byłem u lekarza prowadzącego i oznajmił mi, że jest to rak i są przerzuty na jelito cienkie. Nie mogę iść do pracy, bo co chwila latam do łazienki, w niedługim czasie prawdopodobnie grozi mi stomia. Proszę bardzo o pomoc w napisaniu odwołania.

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Niekorzystne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS można zmienić, składając protest do komisji lekarskiej ZUS. Sprzeciw zgłaszamy za pośrednictwem właściwej jednostki organizacyjnej ZUS, do której zgłosiliśmy się, chcąc uzyskać takie orzeczenie - nie później, niż przed upływem 14 dni od dnia otrzymania (doręczenia) orzeczenia. Na zapoznanie się ze sprawą, wydanie opinii i zawiadomienie o tym samego zainteresowanego komisja ma 14 dni.

Komisja orzekająca ZUS może uznać zaskarżenie decyzji za słuszne - zmienić postanowienie lub je uchylić. Jeżeli kolejne orzeczenie lub decyzja komisji orzekającej jest nadal według Pana niesłuszna, możemy odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego dla okręgu, w którym ma siedzibę oddział ZUS wydający zaskarżaną opinię.

Odwołanie wnosi się pisemnie za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję, w terminie 1 miesiąca od otrzymania (doręczenia) spornej opinii. Po upływie tego terminu sąd może odrzucić odwołanie. W przypadku, gdy z uzasadnionych przyczyn - np. choroby - wniesienie odwołania w wyznaczonym terminie nie było możliwe, można złożyć wniosek o przedłużenie okresu odwoławczego.

Co powinno znaleźć się w odwołaniu?

Odwołanie powinno zawierać oznaczenie/symbol/numer zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów, wniosków (z jakiego powodu się Pan odwołuje? Jaki jest Pański zarzut? Z czy się Pan nie zgadza?) oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. W sporządzeniu odwołania niestety nie jesteśmy w stanie pomóc, ponieważ Centrum Integracja nie ma osobowości prawnej do występowania w imieniu klientów.

Jeśli informacje, które Panu przedstawiłam, nie są wystarczające, zapraszam do telefonicznego kontaktu z naszym Centrum Integracja Gdynia: ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia, tel.: 505 606 776.


Podstawa prawna:

  • Źródło: www.zus.pl
  • Orzekanie o niezdolności do pracy opiera się na Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t. jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227) oraz Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz.U. nr 273, poz. 2711).

Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas