Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trzy lata Krakowskiej Inicjatywy na rzecz Gospodarki Społecznej COGITO

24.04.2008
Autor: Marcin Sigmund
Źródło: CI Kraków

Dotychczasowe osiągnięcia Krakowskiej Inicjatywy na rzecz Gospodarki Społecznej COGITO przedstawiono podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.

Krakowska Inicjatywa na rzecz Gospodarki Społecznej COGITO powstała w 2005 r., w celu Integracji zawodowej osób po kryzysach psychicznych, długotrwale bezrobotnych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. W celu realizacji tych zadań zawiązano partnerstwo 9 podmiotów z trzech sektorów, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.

W ramach projektu powstały między innymi cztery przedsiębiorstwa społeczne, zatrudniające osoby chorujące psychicznie, długotrwale bezrobotne oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

W krakowskim przedsiębiorstwie społecznym Catering COGITO, zajmującym się organizacją bankietów, obsługą cateringową  imprez i prowadzącym wypożyczalnię nakryć stołowych, zatrudnienie znalazło 10 osób po kryzysach psychicznych, długotrwale bezrobotnych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Otwarcie „Gospody Jaskółeczka” Sp. z o.o. w Radomiu dało pracę 21 osobom cierpiącym na podobne problemy. W Krakowie w wypożyczalni rowerów COGITO pracuje 8 osób leczących się psychicznie. W „Ognisku” Sp. z o.o., zajmującym się sprzątaniem biur, hoteli, sklepów, konfekcjonowaniem, wykonywaniem ręcznie zdobionych pocztówek okolicznościowych i rękodzieła ceramicznego, znalazło zatrudnienie 26 osób po kryzysach psychicznych, długotrwale bezrobotnych i osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Działania objęły też stworzenie centrum konsultacyjno-doradczego dla osób i instytucji zainteresowanych funkcjonowaniem przedsiębiorstw społecznych.

Podczas konferencji Przewodniczący Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego „Penetrator” S.A. Andrzej Madej przybliżył zasady działania gospodarki społecznej. Na zakończenie spotkania, koordynator programu Schizofrenia – „Otwórzcie Drzwi” Andrzej Cechnicki  zaprezentował opinie specjalistów na temat Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. W swoim wystąpieniu podkreślił kluczowe znaczenie zatrudnienia, jako elementu leczenia psychicznego, umożliwiającego integrację społeczną osób z problemami psychicznymi.

W konferencji wzięli również udział beneficjenci programu, zatrudnieni w przedsiębiorstwach społecznych, którzy podzielili się refleksjami jak ważnym momentem w ich życiu było podjęcie pracy, które pozwoliło im na podniesienie poczucia własnej wartości i dało siłę do walki z problemami zdrowotnymi.

Konferencja, poza podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć Krakowskiej Inicjatywy na rzecz Gospodarki Społecznej COGITO, wniosła cenny wkład w poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania gospodarki społecznej i ochrony zdrowia psychicznego.

Na zdjęciu: Beneficjentka projektu
Podczas konferecji swoimi refleksjami podzielili się pracownicy
przedsiębiorstw społecznych utworzonych dzięki Inicjatywie
COGITO
Fot. Marcin Sigmund

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas