Krok do przodu w aktywizacji zawodowej osób chorych psychicznie
22.04.2008
Nowe firmy to wypożyczalnia rowerów, firma cateringowa, gospoda i przedsiębiorstwo wielobranżowe, zajmujące się sprzątaniem, usługami kurierskimi i różnymi pracami manualnymi.
Oprócz założenia przedsiębiorstw, w ramach projektu zrealizowanego przez Krakowską Inicjatywę na rzecz Gospodarki Społecznej COGITO, przeprowadzono również szereg seminariów i kursów zawodowych, poprzedzonych badaniami diagnozującymi sytuację. Wszystkie te działania miały jeden cel – aktywizację zawodową osób bezrobotnych z powodu chorób psychicznych.
- Najważniejszym celem projektu było ponowne włączenie beneficjentów w życie społeczne. Dlatego wszystkie założone przedsiębiorstwa oferują pracę na stanowiskach wymagających kontaktu z klientami. Na przykład firma sprzątająca wykonuje swoje usługi w godzinach pracy przedsiębiorstw, a nie wieczorami. Chcieliśmy przełamywać tendencję do ukrywania przed światem osób cierpiących z powodu schorzeń psychicznych – wyjaśniał Waldemar Zych, menadżer projektu.
Takie inicjatywy są niezwykle potrzebne. Sytuacja osób chorych psychicznie w Polsce nie jest dobra.
- System opieki jest przestarzały, niedofinansowany, i nikt nie bierze za niego odpowiedzialności – tłumaczył profesor Jacek Wciórka, z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. – Konieczne są zmiany w prawie, pozwalające na wprowadzenie środowiskowego modelu opieki, w którym opieka lekarska, pomoc społeczna i możliwość zatrudnienia wzajemnie się uzupełniają. Dziś w polskich placówkach zdrowia psychicznego leczy się ponad 200 tysięcy osób z czego tylko 10% w oddziałach dziennych i środowiskowych. To musi się zmienić – przekonywał profesor.
Udoskonalenia legislacyjne pomogłyby również samorządom lokalnym brać pełniejszy udział w aktywizacji zawodowej osób chorych psychicznie.
– Co z tego że gmina pomoże założyć przedsiębiorstwo społeczne, jeśli nie może nic mu zlecić bo konieczny jest przetarg? – pytał retorycznie Tadeusz Narkun ze Związku Powiatów Polskich. – Nowopowstałe przedsiębiorstwo społeczne nie ma szans na wolnym rynku! Nie sugeruję tu wprowadzenia przepisu dającego firmom z sektora społecznego stałe przywileje, ale bez jakiejkolwiek pomocy w tym zakresie gospodarka społeczna nie ma szans na rozwój – dokończył przedstawiciel ZPP.
Perspektywy na legislacyjne zmiany istnieją. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego został złożony do laski marszałkowskiej i oczekuje teraz na pierwsze czytanie w Sejmie.
fot: materiały prasowe organizatora
Komentarze
-
Rado szukam pracy
24.04.2015, 22:05Jestem z Radomia i czekam na wiadomość gdzie jest ta firm zakład pracy co zatrudnia nie pełnosprawnych psychicznie schizofrenicznie i proszę pomocyodpowiedz na komentarz -
Osoba niepełnosprawna literat poeta
24.04.2015, 21:56Oczywiście popieram każdą inicjatywę gospodarczą w tym zakresie i oczekuję więcej pragnąłbym aby znalazły się środki finansowe żeby mogły powstać w mojej miejscowości ale wątpię czy jest to możliwe i nawet gdy zmienił się Pan Wójt w naszej miejscowości i pewnie byłby przychylny każdej inicjatywie w tym względzie. Chciałbym bardzo pracować i być potrzebnym społecznie bardzo proszę o pomoc bo sam niewiele mogę zrobić ale z poparciem na pewno dużo dużo więcej. Jestem poetą i piszę dobre wiersze a oprócz tego cierpię razem z moim synem na choroby schizofreniczne. Czekam jak zwykle na Waszą pomoc i zatrudnienie mojej osoby jakąkolwiek pracę chociaż mam studia wyższe magisterskie to jest mi ciężko z pracą jej znalezieniem.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz