Dostępność turystyczna Zielonej Góry dla osób niepełnosprawnych
Konferencja specjalistyczna pt.„Dostępność turystyczna Zielonej Góry dla osób niepełnosprawnych”, była wspólną inicjatywą Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Przewodnik Turystyczny” oraz Centrum Integracja Zielona Góra. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i firm świadczących usługi publiczne na terenie miasta.
Elżbieta Smykał, dyrektor Centrum Integracja Zielona Góra, przedstawiła różnego rodzaju bariery urbanistyczne, które w znaczący sposób utrudniają swobodne poruszanie się po mieście mieszkańcom oraz turystom. Największe przeszkody występują w bazie hotelowej, nie mniejsze w restauracyjnej. Zaprezentowany materiał zdjęciowy pochodził z przeprowadzonej „inwentaryzacji” miasta, w której pomagała Anna Ptak – osoba poruszająca się na wózku.
Andrzej Janecki, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze poinformował, że z 79 autobusów miejskich 59 jest niskopodłogowych lub niskowejściowych. Na większości przystanków znajduje się bardzo dobrze widoczna podświetlana tablica informująca między innymi o czasie oczekiwania na przyjazd autobusu, zaznaczone są linie „peronowe”, powiększona czcionka i zróżnicowane kolory na rozkładach jazdy. W autobusach zamontowano urządzenia głośno zapowiadające nazwę przystanku, do którego zbliża się pojazd oraz monitoring. Wszyscy kierowcy systematycznie przechodzą szkolenia w zakresie prawidłowej obsługi pasażerów z różnego typu dysfunkcjami.
Swoimi doświadczeniami podzielili się także przewodnicy lubuscy, którzy wielokrotnie organizowali obozy, wycieczki dla niepełnosprawnej młodzieży. Ireneusz Gorzelanny, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych powiedział, że niepełnosprawni to najwdzięczniejsi turyści oraz zwrócił uwagę na fakt, że w całym województwie lubuskim nie ma odpowiednio przystosowanego do ich potrzeb autobusu. Beata Bartkowiak, przewodniczka i pielęgniarka, która od wielu lat organizuje wycieczki dla osób z upośledzeniem umysłowym zwróciła uwagę na problemy występujące podczas zwiedzania obiektów muzealnych. Osoby niepełnosprawne umysłowo, w celu lepszego poznania eksponatu bardzo często chcą go dotknąć. Niestety potrzeba ta spotyka się ze sprzeciwem personelu muzeum.
Ostatnim punktem konferencji była prezentacja wyników badań, które przeprowadzili studenci Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jadąc wózkiem inwalidzkim po Zielonej Górze pokazali miejsca przyjazne oraz te gdzie na wędrowca czeka szereg przykrych niespodzianek. Badanie polegało na symulacji wyprawy osoby niepełnosprawnej ulicami Zielonej Góry i sprawdzeniu w ten sposób przyjazności miasta. Doświadczenie pokazało, że istnieją miejsca przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku, jednak nie brakuje także punktów stanowiących poważną przeszkodę.
Konferencja pokazała ile jeszcze trzeba zrobić w zakresie zwiększenia turystycznej dostępności Zielonej Góry. Zaprezentowano pomysły, które już udało się zrealizować oraz które będą realizowane w przyszłości.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz