Telewizja tylko z napisami?
Parlament Europejski zaapelował do publicznych stacji telewizyjnych w Unii Europejskiej o wprowadzenie napisów do całej oferty programowej. Wzorem dla innych jest BBC, która od kwietnia nadaje wszystkie programy z napisami, co pozwala korzystać z nich osobom niesłyszącym.
Autorką pisemnego oświadczenia w tej sprawie była polska eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg z SLD. Dokument podpisało 427 posłów z liczącego 785 członków parlamentu. Nie ma on jednak mocy prawnej, ale jest apelem do Komisji Europejskiej, która ma możliwość wprowadzenia odpowiednich regulacji. W uzasadnieniu do apelu europosłowie zwracają uwagę na fakt, że 83 mln. Europejczyków ma problemy ze słuchem, a biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa liczba ta będzie się zwiększać. Zdaniem posłów napisy mogłyby pomóc również słyszącym w nauce języków obcych.
O opinię w tej sprawie zwróciliśmy się do Polskiego Związku Głuchych. – W polskiej telewizji publicznej jest kilka programów emitowanych z napisami – powiedziała przedstawicielka PZG, która nie chciała ujawnić swojego nazwiska – Niesłyszący nie mogą jednak wybierać co chcą oglądać. Naszym zdaniem to dyskryminacja. Wprowadzenie napisów do wszystkich programów byłoby świetnym rozwiązaniem, choć podejrzewam, że sami niesłyszący woleliby tłumaczenie w tzw. naturalnym języku migowym – dodała.
Dane dotyczące emisji programów z napisami pokazują, że w 2007 roku Telewizja Polska wyemitowała 813 godzin programów z napisami. W lutym 2008 roku były to już 184 filmy i programy z napisami, trwające w sumie 170 godzin. Biorąc pod uwagę programy informacyjne nadawane z napisami, takie jak Wiadomości i Teleexpress, TVP codziennie nadaje około sześciu godzin programów z napisami dla niesłyszących. Napisy do filmów i programów nadawanych przez TVP1 i TVP2 można włączyć na stronie 777 Telegazety obu programów.
- Nasza oferta dla osób niesłyszących stale się poszerza.
Staramy się dbać o to nie od dziś, niezależnie od ostatniego apelu
Parlamentu Europejskiego. Jedynym problemem są finanse. Emisja
całej oferty programowej TVP z napisami oznaczałaby dodatkowy
roczny koszt na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych –
tłumaczy przedstawicielka biura rzecznika prasowego TVP.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz