Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Program Simontona – warsztaty dla chorych na WZW

11.04.2008
Autor: Maciej Skibiński
Źródło: inf. własna

Program Simontona to jedna z form pomocy psychologicznej dla osób cierpiących na przewlekłe zapalenie wątroby typu C, będących w trakcie leczenia interferonem i rybawiryną.

W czasie leczenia interferonem z rybawiryną może dojść do wystąpienia skutków ubocznych. Na poziomie psychologicznym może to być depresja, drażliwość, niepokój i bezsenność, z powodu których następuje pogorszenie jakości życia.

Najważniejszym celem stosowania poznawczo – behawioralnego programu Simontona jest poprawa jakości życia dzięki zmniejszeniu poziomu stresu i polepszeniu funkcjonowania na poziomie emocjonalnym.

Program Simontona to spójny, oparty na naukowych podstawach program pomocy psychoterapeutycznej dla osób z przewlekłymi chorobami zagrażającymi życiu. Najczęściej jest stosowany w pracy z pacjentami z chorobą nowotworową i stanowi uzupełnienie leczenia, a nie jego zamiennik. Program znajduje też zastosowanie w pracy z chorymi zakaźnie i chorującymi na stwardnienie rozsiane.

Naukową podstawą programu są odkrycia związków pomiędzy stanem psychicznym człowieka a mobilizacją sił obronnych jego organizmu. Praktycznie rzecz biorąc, od samego urodzenia nasze komórki odpornościowe mają zdolność do rozpoznawania, niszczenia i usuwania z organizmu komórek nowotworowych oraz innych patogenów. Aktywność tych komórek i innych mechanizmów zdrowienia podlega kontroli mózgu za pomocą połączeń nerwowych oraz wydzielania hormonów, neuropeptydów i innych substancji. Te wszystkie mechanizmy działają niezależnie od tego, czy sobie z tego zdajemy sprawę, czy nie. Cała sztuka pomagania sobie w procesie zdrowienia polega właściwie na tym, żeby im nie przeszkadzać przez chroniczne utrzymywanie się w stresie i negatywnych uczuciach.

Co można zrobić? Im więcej jest w życiu człowieka spokoju, radości, poczucia sensu i głębokiego spełnienia, tym lepiej działają wewnętrzne siły zdrowienia. Celem programu Simontona jest nauczenie pacjentów właśnie tego – jak zmniejszać poziom życiowego stresu, a zwiększać poczucie radości, spełnienia i sensu, dzięki zastosowaniu metod: radzenia sobie z bólem i objawami ubocznymi leczenia, wykorzystywania siły własnego umysłu i wyobraźni dla własnego dobra, efektywnego radzenia sobie z kryzysem emocjonalnym, pracy nad sferą duchową, radzenia sobie z lękiem, zmartwieniem, poczuciem krzywdy, złością i poczuciem winy, odkrywania znaczenia choroby, integrowania kwestii życia i śmierci, komunikowania się pomiędzy osobami chorującymi a wspierającymi, wzmacniania i utrzymywania nadziei oraz tworzenia planu zdrowienia.

Skuteczność programu jest potwierdzona w badaniach samego Simontona (1981), Spiegla (1989) Fawzy Fawzy (1993) i Kuechlera (2005). Pacjenci, którzy oprócz klasycznego leczenia medycznego uczestniczyli w psychoterapii, średnio żyli ok. 2 razy dłużej, większy był wśród nich odsetek całkowitych wyzdrowień, mieli lepszą jakość życia, a jeśli umierali, to mieli lepszą jakość umierania.

Praktycznemu zastosowaniu programu Simontona poświęcone zostaną specjalne 3-dniowe warsztaty zorganizowane dzięki pomocy firmy „Roche” przez Fundację „Pod Prąd Żółtej Rzeki” w dniach od 30 maja do 2 czerwca 2008 roku.

Będą one skierowane do osób chorych na WZW C i osób wspierających. Zostaną poprowadzone przez szereg psychologów pod przewodnictwem M. Skibińskiego.  
Bliższe informacje na temat warsztatów zostaną zamieszczone m.in. w portalu Fundacji Fundację „Pod Prąd Żółtej Rzeki” na stronie www.hcv-fundacja.pl. Zapisów można dokonywać za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: fundacja@hcv-fundacja.pl bądź telefonicznie pod nr : (0-696) 418 335.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas